A A+ A++

Dotychczas tzw. inwestycje alternatywne, do których zalicza się m.in. sztukę, drogie alkohole, kolekcjonerskie samochody, zegarki, biżuterię, były w dużej mierze odporne na błędy polityków czy ekonomistów, dekoniunkturę gospodarczą i panikę na giełdzie. Dzisiaj ich rola zabezpieczająca portfel przed rynkowymi załamaniami nie jest już taka oczywista. Eksperci przestrzegają: pojawiają się oznaki, że kryzys zaczyna dosięgać także luksus. Choć ci, którzy wierzą w inwestycje alternatywne jako safe haven, mogą próbować wykorzystać korektę do zakupów.

Już pandemiczny 2020 r. zachwiał stopami zwrotu z inwestycji alternatywnych. Jak obrazuje Knight Frank Luxury Investment Index (liczony przez światową agencję analityczną Knight Frank), przyniosły 3 proc. zysku. Niektóre aktywa zanotowały straty – najwięcej sztuka, która była 11 proc. na minusie. W 2021 r. rynek zaczął wracać na ścieżkę wzrostu i KFLII odnotował 9-proc. zwyżkę, a żadna z monitorowanych kategorii aktywów nie straciła. Na koniec ubiegłego roku 10-letnia stopa zwrotu KFLII wyniosła 123 proc., z czego niekwestionowanym liderem zarobków okazała się whisky: przyniosła ok. 430 proc. W tym czasie rynek akcji (mierzony amerykańskim indeksem S&P 500) przyniósł ok. 280 proc. zysku.

Jak pokazuje Rare Whisky 100 Icon Index, który obrazuje wyceny 100 klasycznych trunków kolekcjonerskich, na whisky w tym roku można było zarobić już 15 proc.


Jak pokazuje Rare Whisky 100 Icon Index, który obrazuje wyceny 100 klasycznych trunków kolekcjonerskich, na whisky w tym roku można było zarobić już 15 proc.

Fot.: Getty Images

– Rynek kapitałowy cechuje się o wiele większą zmiennością, co oznacza, że inwestycje alternatywne mogą stabilizować portfel w czasach kryzysów. Zdaniem wielu doradców powinny stanowić 10–20 proc. dobrze zdywersyfikowanego portfela – wskazuje Tomasz Wiśniewski, partner Deal Advisory, szef zespołu wycen w KPMG w Polsce i CEE.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w Polsce. Nowe informacje o zakażeniach
Następny artykułRuszyła rekrutacja do Zielonych Innowacji w mieście Lęborku