PODSUMOWANIE:
- Szefowie dyplomacji USA i Rosji mają rozmawiać po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie
- Zełenski: będziemy wyzwalać nasze terytorium wszelkimi sposobami
- MFW: Rosyjska gospodarka radzi sobie lepiej niż oczekiwano
- Zełenski o atakach na miejscowości blisko Odessy: “rosyjscy terroryści po prostu chcieli sobie postrzelać”
- Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało ponad 5 mln osób.
- Siły rosyjskie po raz kolejny zaatakowały portowe miasto Odessa na południu Ukrainy, uderzyły w prywatne budynki w nadmorskich wioskach.
- Rosjanie zajęli elektrownię w Wuhłehirsku. Realizują dwie operacje ofensywne: na Siewiersk i na Bachmut. Trwa kontrofensywa w Chersoniu
- Chcesz pomóc? Narodowy Bank Ukrainy uruchomił specjalne konto, na które można wpłacać datki bezpośrednio na ukraińską armię
Czwartek, 28 lipca
Młodzi ludzie masowo wyjeżdżają z terenów okupowanych przez Rosję
Obserwujemy masowy odpływ młodych ludzi z okupowanych przez Rosję terenów na południu Ukrainy; jedną z przyczyn takiej sytuacji jest niechęć do podejmowania nauki w uczelniach kształcących zgodnie z wytycznymi Kremla – poinformował w czwartek mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
“Okupanci utworzyli jeden pseudouniwersytet na bazie pięciu (ukraińskich) uczelni, które wcześniej funkcjonowały w obwodzie zaporoskim. W tych placówkach uczyło się około 15 tysięcy studentów, a dzisiaj wróg chwali się tym, że na zajęcia zapisało się 2 tysiące osób. Rozumiemy, że nikt nie chce tam studiować. (Między innymi dlatego) młodzi ludzie wyjeżdżają z terenów zajętych (przez Rosję)” – powiadomił szef miejskiej administracji.
Fedorow zadeklarował, że kandydaci na studia pochodzący z okupowanych obszarów, którzy zamierzają ubiegać się o miejsca w ukraińskich uczelniach, mogą skorzystać z dodatkowych przywilejów. Takie osoby będą zwolnione z egzaminów wstępnych, a decyzja o ich przyjęciu do szkoły wyższej zostanie podjęta tylko na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.
Melitopol w obwodzie zaporoskim jest kontrolowany przez siły wroga od pierwszych dni marca. Przed rosyjską inwazją miasto liczyło około 150 tys. mieszkańców.
Zełenski po rozmowie z patriarchą Konstantynopola: rosyjskie wojska zniszczyły na Ukrainie blisko 200 cerkwi
W Dniu Ukraińskiej Państwowości oraz Dniu Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy rozmawiałem z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I i poinformowałem go, że rosyjskie wojska zniszczyły w naszym kraju blisko 200 cerkwi – napisał w czwartek na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
“Podziękowałem (patriarsze) za modlitwy za Ukrainę oraz życzenia (naszego) zwycięstwa i pokoju. Przekazałem prawdę o strasznych zbrodniach najeźdźców” – dodał (https://tinyurl.com/yzy3e44d).
Wcześniej w czwartek Zełenski podkreślił w przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że choć historia państwa ukraińskiego liczy tysiąc lat, to dopiero w tym roku kraj po raz pierwszy oficjalnie świętuje dzień swej państwowości. Został on ustanowiony dekretem prezydenta z 24 sierpnia ubiegłego roku. Jest obchodzony 28 lipca, czyli w Dniu Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy.
W grudniu 2018 roku powstała Cerkiew Prawosławna Ukrainy, utworzona w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, z których żadna nie była uznawana za kanoniczną. W styczniu 2019 roku patriarcha Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii, czyli niezależności wobec innych wspólnot religijnych.
27 maja br. sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił “pełną samodzielność i niezależność” od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko jej zwierzchnika, moskiewskiego patriarchy Cyryla, w kwestii wojny na Ukrainie.
Cyryl otwarcie popiera inwazję Kremla na sąsiedni kraj. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.
Łotwa/ Rząd zatwierdził dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy
Łotewski rząd zatwierdził w czwartek dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy – poinformował minister obrony Artis Pabriks. Nie sprecyzował, jaką dokładnie formę będzie miało nowe wsparcie. Do tej pory Łotwa przeznaczyła na pomoc militarną dla Ukrainy ponad 200 mln euro.
“Rano łotewski rząd poparł inicjatywę ministerstwa obrony w sprawie przekazania dodatkowego wsparcia militarnego Ukrainie” – napisał Pabriks na Twitterze. (https://tinyurl.com/3y4t9yjd)
Rząd podjął decyzję na nadzwyczajnym posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami. Władze nie sprecyzowały w rozmowie z mediami, jaką formę będzie miała nowa pomoc i jak zostanie przekazana.
Dotychczas Łotwa przekazała Ukrainie warte ponad 200 mln euro wsparcie militarne, obejmujące m.in. wyrzutnie Stinger, drony, broń przeciwpancerną, amunicję – podsumowuje agencja LETA.
“Przekazaliśmy już wsparcie wynoszące co najmniej jedną trzecią naszego budżetu militarnego. Suma uzgodniona dzisiaj też opiewa na dwucyfrową liczbę milionów (euro)” – powiedział Pabriks, cytowany przez portal LSM.
W czwartek łotewski minister obrony spotkał się w Rydze ze swoim tureckim odpowiednikiem Hulusim Akarem. Po rozmowach oznajmił, że jego kraj jest zainteresowany dwustronną współpracą z Turcją w dziedzinie militarnej i przemysłu zbrojeniowego.
Władze: 5 zabitych, 25 rannych w ostrzale Kropywnyckiego
Pięć osób zginęło, a 25 zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale miasta Kropywnycki w środkowej części Ukrainy – poinformował szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Wśród zabitych jest jeden wojskowy.
“Pięć osób zginęło wskutek ostrzału rakietowego, do którego doszło w Kropywnyckim o 12.22. Kolejnych 25 osób zostało rannych, w tym 12 wojskowych i 13 cywilów” – podał portal Suspilne, powołując się na Rajkowycza.
Jak dodał gubernator, pociski uderzyły w hangary akademii lotnictwa Narodowego Uniwersytetu Lotniczego. Zniszczone zostały dwa samoloty cywilne i jeden samolot An-26.
75 000 Rosjan zostało zabitych lub rannych podczas wojny z Ukrainą
Urzędnicy administracji Bidena poinformowali, że ponad 75 000 Rosjan zostało zabitych lub rannych podczas wojny z Ukrainą. W odprawie z Izbą Reprezentantów stwierdzono również, że rosyjskie wojsko jest zmęczone, ale Ukraińcy szukają dodatkowych posiłków, ponieważ zamierzają rozpocząć kontrofensywę na południu przed zimą.
„Poinformowano nas, że ponad 75 000 Rosjan zostało zabitych lub rannych, co jest ogromną liczbą, masz niesamowite inwestycje w ich siły lądowe, ponad 80% ich sił lądowych ugrzęzło i są zmęczeni” Demokratyczna Republikanka Elissa Slotkin z Michigan, która służy w Komitecie Sił Zbrojnych Domu i niedawno odwiedziła Ukrainę, powiedziała CNN: „Ale to wciąż rosyjska armia”.
Przedstawiciele USA i Zachodu powiedzieli w ostatnich tygodniach, że najbliższe tygodnie wojny będą kluczowe, ponieważ Ukraińcy będą próbowali przeprowadzić poważną kontrofensywę na południu. Richard Moore, szef brytyjskiej tajnej służby wywiadowczej MI6, powiedział w zeszłym tygodniu na Forum Bezpieczeństwa w Aspen, że wierzy, że w nadchodzących tygodniach Rosjanie zaczną tracić energię, ponieważ kończą się im siły roboczej. Urzędnicy amerykańscy i zachodni uważają, że Ukraina będzie dążyć do odzyskania południowego miasta Chersoń, które od marca jest okupowane przez Rosję.
Ukraińska kontrofensywa na kierunku kontrolowanego przez Rosjan Chersonia na południu Ukrainy nabiera tempa
Ukraińskie siły najprawdopodobniej utworzyły przyczółek na południe od rzeki Ingulec, która stanowi północne obrzeże okupowanego przez Rosjan Chersonia – poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony na Twitterze.
Ukraina wykorzystała swoją nową artylerię dalekiego zasięgu do uszkodzenia co najmniej trzech mostów na Dnieprze, wykorzystywanych przez Rosję do zaopatrywania kontrolowanych przez siebie obszarów. Jeden z nich, 1000-metrowy Most Antonowski w pobliżu miasta Chersoń, został uszkodzony w ubiegłym tygodniu. Ukraina uderzyła w niego ponownie w środę i jest bardzo prawdopodobne, że przeprawa w chwili obecnej nie nadaje się do użytku.
Rosyjska 49. Armia, stacjonująca na zachodnim brzegu Dniepru, wygląda teraz na bardzo zagrożoną, a Chersoń został praktycznie odcięty od innych terytoriów okupowanych przez Rosję. Jego utrata poważnie osłabiłaby rosyjskie próby przedstawienia okupacji jako sukcesu – poinformował brytyjski wywiad.
15 lat za przekazywanie informacji o rozmieszczeniu ukraińskich wojsk
Na 15 lat pozbawienia wolności została skazana mieszkanka rejonu czuhujewskiego w obwodzie charkowskim za przekazywanie wrogowi informacji o rozmieszczeniu ukraińskich wojsk i sprzętu – podała prokuratura obwodu charkowskiego na Telegramie,
39-letnią mieszkankę wsi Wysoczyniwka uznano za winną zdrady stanu w warunkach stanu wojennego. Prokuratura ustaliła, że od początku wojny kobieta systematycznie wyszukiwała i gromadziła informacje o rozmieszczeniu wojsk ukraińskich, a następnie przekazywała je przez sieci społecznościowe przedstawicielom Rosji oraz nielegalnych ugrupowań zbrojnych tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej.
Sąd skazał ją nie tylko na pozbawienie wolności, ale też na konfiskatę mienia. Wyrok nie jest prawomocny.
Rosyjskie rakiety trafiły w ukraińską jednostkę wojskową w obwodzie kijowskim
Rosyjskie rakiety trafiły w ukraińską jednostkę wojskową w obwodzie kijowskim – powiedział w czwartek dziennikarzom wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.
Hromow powiedział, że około godz. 5 rano (4 czasu polskiego) siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku jednostki znajdującej się we wsi Lutiż sześć rakiet Kalibr, przy czym jedną z nich udało się strącić ukraińskim obrońcom. Pociski odpalono z wód Morza Czarnego.
„Na razie wiadomo, że jeden budynek został zniszczony, a dwa uszkodzone” – podał Hromow.
270 mln dol. pomocy od organizacji dla Ukrainy
Organizacje międzynarodowe przekazały Ukraińcom ponad 10 mld hrywien (ok. 270 mln dol.) pomocy pieniężnej – poinformował w czwartek wiceprezes Towarzystwa Czerwonego Krzyża Ukrainy Pawło Rozenko w telewizji Espreso.
„W sumie przez ten czas wypłacono Ukraińcom ponad 10 mld hrywien tylko pomocy pieniężnej od międzynarodowych organizacji” – oznajmił Rozenko, dodając, że są to środki od darczyńców oraz z rozmaitych programów pomocowych i nie obejmują rzeczowej pomocy humanitarnej.
Jak podkreślił, tydzień temu rozpoczęto wypłatę pomocy na rachunki przesiedleńców oraz osób z najbardziej narażonych warstw społecznych.
Rozenko zaapelował przy tym do Ukraińców, by byli ostrożni przy ubieganiu się o pomoc, gdyż „wokół tych programów działają oszuści” – np. dzwonią i proszą o dane osobowe, takie jak numer paszportu czy numer i kod karty bankowej. „W żadnym wypadku nikomu (nieupoważnionemu) nie wolno ich podawać” – podkreślił.
Rosjanie ostrzelali w czwartek rano obwód czernihowski z terenu Białorusi
Zmasowany atak rakietowy z terytorium Białorusi przepuściły w czwartek rano siły rosyjskie. Ostrzeliwano też kilka innych obwodów, w tym kijowski i dniepropietrowski – poinformowały władze obwodowe w sieciach społecznościowych.
Szef władz obwodu czernihowskiego Wjaczesław Czaus podał na Telegramie, że do ataku rakietowego doszło po godz. 5 rano (4 rano czasu polskiego) w czwartek. Wstępnie wiadomo, że pociski trafiły m.in. w okolicach wioski Honczariwske.
Siły rosyjskie przeprowadziły też atak rakietowy na obiekt infrastruktury w rejonie wyszogrodzkim w obwodzie kijowskim – poinformował szef kijowskiej rady obwodowej Ołeksij Kułeba na Telegramie.
Wojska rosyjskie zaatakowały też rano z systemów Uragan kilka dzielnic miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. Zniszczone lub uszkodzone zostały budynki mieszkalne – poinformowała mer miasta Hałyna Minajewa na Telegramie. W nocy ze środy na czwartek zaatakowano również sam Charków, niszcząc obiekty przemysłowe i budynek mieszkalny.
Do zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego doszło rano w obwodzie mikołajowskim. W wyniku trafienia trzech rakiet zniszczony został budynek szkoły w dzielnicy Korabelnej. Ranna została jedna osoba. Pociski i odłamki uszkodziły klub sztuki, magazyn przedsiębiorstwa rolnego i budynki gospodarcze – podał na Telegramie mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz.
O godz. 5 rano siły rosyjskie zaatakowały Toreck w obwodzie donieckim, niszcząc dwa piętra wielopiętrowego budynku.
Rano i w nocy ostrzeliwano też z wyrzutni Grad hromadę (gminę) esmańską i junakiwską w obwodzie sumskim – podała Ukrainska Prawda.
W nocy siły rosyjskie ostrzelały z Uraganów rejon krzyworoski w obwodzie dniepropietrowskim na południu. We wsiach Zełenodolske i Mała Kostroma uszkodzono kilka budynków oraz wodociąg i gazociąg. Atakowano też wieś Ukrajinka – podał szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko.
Rosjanie zajęli elektrownię w Wuhłehirsku
Rosyjska armia zajęła drugą co do wielkości ukraińską elektrownię – w Wuhłehirsku na wschodzie kraju – poinformował w środę wieczorem Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, w wywiadzie zamieszczonym na kanale YouTube.
Elektrownia węglowa w Wuhłehirsku położona jest około 50 km na północny wschód od Doniecka.
“[Rosjanie] zyskali niewielką przewagę taktyczną – zdobyli Wuhłehirsk” – powiedział Arestowicz.
Doradca ukraińskiego prezydenta poinformował także, że Rosja przerzuca znaczne siły w kierunku południowym.
ISW: siły rosyjskie realizują dwie operacje ofensywne: na Siewiersk i na Bachmut
Siły rosyjskie obecnie wydają się zdolne do jednoczesnego prowadzenia tylko dwóch większych operacji ofensywnych w Ukrainie: na Siewiersk i na Bachmut w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank podkreśla, że ofensywa na Siewiersk jest prowadzona od strony Werchniokamjanki i Biłohoriwki, zaś na Bachmut od strony Nowołuhanskiego oraz Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej.
„Siły rosyjskie zaangażowały wystarczające zasoby, by prowadzić niemal codzienne szturmy naziemne i zajmować terytoria na tych dwóch kierunkach, ale nie są w stanie utrzymać podobnego tempa operacyjnego ani uzyskać podobnych zdobyczy terytorialnych w innych rejonach Ukrainy. Z tego względu rosyjska ofensywa zapewne osiągnie kulminację przed zdobyciem innych większych terenów miejskich” – czytamy.
ISW pisze, że siły ukraińskie zaatakowały w środę most Antonowski pod Chersoniem na południu kraju po raz trzeci w ciągu 10 dni i prawdopodobnie nie nadaje się on już do użytku.
Instytut podkreśla, że z powodu braku chętnych kolaborantów z Ukrainy rosyjskie władze okupacyjne „importują Rosjan” do pracy na terenach okupowanych, zaś okupacyjne władze Mariupola nad Morzem Azowskim w dalszym ciągu wstrzymują pomoc humanitarną, by zmusić cywilów do współpracy.
W raporcie napisano też, że Republika Mari El w Rosji wysłała już dwa bataliony ochotników na szkolenie i formuje trzeci w celu wysłania go na Ukrainę.
Sztab generalny Ukrainy: siły rosyjskie koncentrują się na zajęciu Donbasu
Siły rosyjskie koncentrują się na pełnym zajęciu obwodów ługańskiego i donieckiego Ukrainy oraz na utrzymaniu zajętych terenów innych obwodów – poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Wojska rosyjskie starają się utrzymać zajęte tereny obwodu charkowskiego na północnym wschodzie kraju, a także obwodu chersońskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego na południu.
Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie usiłowały znaleźć słabe punkty ukraińskiej obrony, bez powodzenia szturmując w kierunku Dowheńke-Mazaniwka i Pasika-Dołyna. Ostrzeliwały też szereg miejscowości, w tym Petriwkę i Husariwkę.
Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie odbiły natarcie w kierunku Kłynowe-Bachmut i Myroniwski-Semihirja, zmuszając przeciwnika do wycofania się. Wojska rosyjskie odniosły natomiast częściowe powodzenie w kierunku Widrodżennia-Werszyna, umacniając się na południowy wschód od Werszyny. Nie przyniosła powodzenia próba przesunięcia się sił rosyjskich w kierunku Wołodymyriwka-Sołedar i Striapiwka-Sołedar. Żołnierze rosyjscy ostrzeliwali liczne miejscowości, m.in. okolice Biłohoriwki i Nju-Jorka.
Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały wiele miejscowości, w tym sam Charków, a także m.in. Dementijiwkę, Cyrkuny, Ruski Tyszky i Petriwkę. W pobliżu tej ostatniej miejscowości przeprowadziły też atak lotniczy.
Na północy siły rosyjskie ostrzelały okolice Mykołajiwki w obwodzie czernihowskim oraz Towstodubowego i Riasnego w obwodzie sumskim.
Na kierunku awdijiwskim, nowopawliwskim i zaporoskim wojska rosyjskie ostrzelały m.in. Marjinkę, Biłohirję, Pawliwkę i Perwomajske.
Na południu siły rosyjskie próbowały utrzymać zajęte pozycje i odzyskać wyzwolone przez siły ukraińskie tereny na kierunku krzyworoskim. Wojska ukraińskie odbiły szturm w kierunku Bruskynske-Biłohoriwka, zmuszając przeciwnika do wycofania się.
Wojsko rosyjskie nadal blokuje Ukrainie komunikację morską na Morzu Czarnym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS