A A+ A++

Jak myślicie, czy w dzisiejszych czasach, zdominowanych przez teksty pisane na komputerze – odręczne stawianie znaków może zachwycać? Czy może być sztuką? „Przewlekle rozproszona – wystawa kaligrafii”, prezentująca prace kaligrafki Aleksandry Ćwikowskiej pokazuje, że właśnie tak jest. Jest nawet czymś więcej. Na otwarcie wystawy, połączone z wykładem, zapraszamy w czwartek (28 lipca) o godz. 17:30 do sali “U św. Ducha”. Wstęp wolny.

Aleksandra Ćwikowska o wystawie:

Wystawa prezentuje litery, które towarzyszą mi jako przewlekła przypadłość. Przypadłość, która jest jedyną stałą dającą bezpieczeństwo.

Prezentowany przekrój pokazuje literę w wielu kontekstach, od historycznej precyzji do ekspresyjnych eksperymentów, w których litera staje się ilustracją.

Wystawa odkrywa charakter osobowości, indywidualne cechy twórcy w typografii. Odręcznie stawiane znaki potrafią przekazać ogromny ładunek emocjonalny, drobna linia oddaje kondycję psychiczną skryby, wbrew pozorom trudno jest nakreślić literę bez przekazania swoich uczuć.

Dla mnie proces twórczy od zawsze był jednocześnie procesem samopoznania, autoterapii, próbą wyrażenia siebie i własnych nierozumianych emocji.

Tytułowe rozproszenie oznacza rozproszone ja, poszukiwanie własnej tożsamości, jako indywidualnej jednostki.

Aleksandra Ćwikowska – założycielka Nice Letter Studio w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących kaligrafów. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Wykłada w Krakowskiej Szkole Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, jest studentką Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki na ASP w Warszawie oraz ilustratorką Kwartalnika Literackiego KONTENT i miesięcznika Mały Format.

Wystawę prac Aleksandry Ćwikowskiej będzie można oglądać w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej do 18 sierpnia 2022 r.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu wykładowo-warsztatowego „Papierowe sztuki Biblioteki Elbląskiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Aleksandra Buła, dział komunikacji społecznej, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTadżyk wróci do Francji. W tle przemyt ludzi i zamiłowanie dla MMA…
Następny artykułZielone światło od sanepidu