fot. materiały prasowe
Opóźnienia w płatnościach za faktury są problemem wielu przedsiębiorców. Co gorsza, w obecnej sytuacji gospodarczej możemy spodziewać się zwiększonej liczby osób zalegających ze spłatą. Co zrobić, gdy płatność od klienta nie pojawia się przez dłuższy czas i istnieje ryzyko, że nie pojawi się w ogóle? Wtedy mamy dwie możliwości: windykować samodzielnie lub z pomocą pełnomocnika. Która opcja jest lepsza?
Windykacja samodzielna. Co możesz zrobić?
Windykacja polega na odzyskiwaniu należności i jest w pełni legalna – oczywiście pod warunkiem, że w ramach podejmowanych czynności nie naruszamy obowiązujących przepisów.
Wierzyciel mający prawo do świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego, może we własnym zakresie dochodzić należnych kwot (lub przedmiotów) od dłużnika.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że samodzielna windykacja sprawdza się głównie na etapie polubownym (wstępnym). Możemy więc wysyłać wezwania do zapłaty dłużnikowi, maile z przypomnieniem o zaległym zobowiązaniu, a także kontaktować się z nim telefonicznie czy elektronicznie. Czasem podejmowane są próby negocjowania z dłużnikiem w celu stworzenia scenariusza spłaty, który będzie do przyjęcia dla obu stron.
Niestety windykacja polubowna nie zawsze daje oczekiwany efekt. Jeśli dłużnik sam ma problemy z płynnością finansową, unika kontaktu, nie spełnia złożonych obietnic – wówczas koniecznością okazuje się wejście na drogę sądową.
Kiedy lepiej zgłosić się do firmy windykacyjnej?
Pośrednik w windykacji zwiększa szanse na odzyskanie długu. Oczywiście warto, aby był to wyspecjalizowany podmiot, mający duże doświadczenie w prowadzeniu takich spraw. Wybierając pełnomocnika, zwróćmy też uwagę na zaplecze, jakim dysponuje, oraz kompleksowość oferowanych usług.
Przykładowo, kancelaria prawna RPMS – https://rpms.pl/windykacja-kalisz/ – zajmuje się dochodzeniem roszczeń na terenie całego kraju. Oprócz tego usługi kancelarii windykacyjnych opierają się nie tylko na czynnościach polubownych, ale też windykacji twardej, czyli sądowej.
W pierwszym etapie pośrednik podejmie techniki miękkie, czyli wysłanie przedsądowego, ostatecznego wezwania do zapłaty oraz ewentualne podjęcie negocjacji z dłużnikiem. Co ciekawe, około 73% spraw prowadzonych przez kancelarie prawne kończy się już w tej – polubownej – fazie.
Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. W przypadku dłużników, którzy nadal zwlekają ze spłatą, pozostaje wszczęcie postępowania sądowego. Windykacja twarda to etap, w którym pełnomocnik prowadzi sprawę aż do odzyskania długu. Niezależnie od tego, czy będzie to dobrowolne ze strony dłużnika, czy też nie (w drugim wariancie następuje egzekucja należności przez Komornika Sądowego).
Korzyści z przeprowadzenia windykacji z pośrednikiem
Wśród najważniejszych korzyści przeprowadzenia windykacji z pośrednikiem wymienia się m.in. korzystanie z profesjonalnej wiedzy, zaplecza i doświadczenia ekspertów. Pozwala to uzyskać indywidualną ocenę konkretnej sytuacji, a także dostosować właściwe metody i narzędzia służące odzyskiwaniu należności.
Ponadto pomoc pełnomocnika to ogromna oszczędność czasu. Nie musimy poświęcać cennych minut i godzin na kontaktowanie się z dłużnikiem, sporządzanie pism, uczestnictwo w procesie sądowym. Wszystkie czasochłonne formalności są po stronie pośrednika.
Dodatkowo w wielu przypadkach istnieje szansa na polubowne rozwiązanie problemu. Wtedy omija nas konieczność wszczynania sprawy sądowej. Często pozwala to również na zachowanie pozytywnych relacji biznesowych z kontrahentem. Profesjonaliści znajdują dla nas jak najlepsze rozwiązanie, minimalizując ryzyko negatywnych skutków postępowania.
Artykuł sponsorowany.
Related
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS