We wtorek, podczas ćwiczeń marynarki wojennej, prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen obserwowała ich przebieg z pokładu niszczyciela klasy Kidd o nazwie Keelung. Po raz drugi od czasu objęcia prezydentury w 2016 Tsai bierze udział w inspekcji ćwiczeń wojskowych z pokładu okrętu. Poprzednia taka inspekcja miała miejsce w kwietniu 2018 roku.
Test zdolności obronnych przed chińską inwazją morską
Jak zauważyła tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), wtorkowe ćwiczenia obejmowały 20 różnych okrętów marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, w tym niszczyciele rakietowe Zuoying i Keelung, fregaty typu Kang Ding i Cheng Kung oraz korwety typu Tuo Chiang, a także okręt podwodny typu Hai Lung.
W ćwiczeniach wzięły udział również należące do sił powietrznych F-16V, Mirage 2000, krajowe myśliwce IDF, a także amerykański morski samolot rozpoznawczy P-3 Orion.
ZOBACZ: Tajwan: 29 chińskich samolotów wojskowych na granicy
Jak zauważyła CNA, wtorkowe ćwiczenia miały na celu przetestowanie wspólnych zdolności obronnych sił zbrojnych przed chińską inwazją morską i obejmowały ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwminowej oraz operacje przeciw okrętom podwodnym.
W poniedziałek na północy kraju przeprowadzono ćwiczenia obrony przeciwlotniczej Wanan. Przez pół godziny rozbrzmiewały alarmy, rozesłane zostały specjalne powiadomienia tekstowe, a cywile kierowani byli do schronów. Podobne ćwiczenia przeprowadzone zostały we wtorek w centralnym Tajwanie i będą kontynuowane w innych częściach wyspy w następnych dniach.
Ćwiczenia Han Kuang
Han Kuang są największymi ćwiczeniami tajwańskiego wojska i odbywają się corocznie od 1984 roku. Podzielone są na dwie części: grę wojenną, która odbyła się w tym roku w połowie maja, i ćwiczenia terenowe, zaplanowane właśnie na ostatni tydzień lipca. Ćwiczenia zakończą się w piątek.
ZOBACZ: Chiny będą “walczyć do końca”, by nie dopuścić do niepodległości Tajwanu – minister obrony
Jak zauważył w kwietniu generał Lin Wen-huang, tegoroczna 38 edycja ćwiczeń Han Kuang skupia się przede wszystkim na testowaniu asymetrycznych działań wojennych sił zbrojnych. Według Lina są to właśnie lekcje, które Tajwan wyciągnął z inwazji Rosji na Ukrainę.
pgo/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS