A A+ A++

Rój Perseidów — nauka i wierzenia

Chyba każdy wie, że jak spada gwiazda, trzeba pomyśleć marzenie, a na pewno się spełni. W niektórych kulturach wierzono, że spadająca gwiazda symbolizuje czyjąś śmierć.

Rzeczywistość jednak nie jest ani tak tragiczna (śmierć), ani tak romantyczna (marzenia). Czym jest zachwycający rój Perseidów, który można obserwować na niebie od lipca do sierpnia — w tym roku dokładnie od 17 lipca do 23 sierpnia — dobrze wiedzą naukowcy.

“W okresie lata aktywnych jest całkiem sporo rojów meteorów. Najintensywniejszy z nich – Perseidy – wywodzi nazwę od gwiazdozbioru Perseusza, w którym w maksimum aktywności znajduje się radiant tych obiektów (radiantem nazywany jest punkt, z którego wydają się wybiegać meteory danego roju)” – można przeczytać na portalu Nauka w Polsce (scienceinpoland.pap.pl). Można się też dowiedzieć, ze Perseidy spadają grupami, po kilka do kilkunastu meteorów w czasie paru minut. Rój Perseidów znany jest od starożytności i ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Perseidy 2022 – kiedy jest noc spadających gwiazd? Jest tylko jedna w roku

Pomimo tego, że rój meteorów, o których lubimy mówić “spadające gwiazdy” tworzy się co noc od połowy lipca do połowy sierpnia, jest jednak taka noc, kiedy spektakl jest najbardziej zachwycający.

W tym roku tzw. noc spadających gwiazd, czyli kulminacja całego procesu, gdy w krótkim czasie “spada” aż kilkadziesiąt gwiazd, przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia.

Na tę wyjątkową, letnią noc instytucje zrzeszające miłośników obserwacji nocnego nieba planują szereg imprez, pikników astronomicznych, pokazów, prelekcji czy wspólnego oglądania tego wyjątkowego spektaklu.

Jak obserwować rój spadających gwiazd? Podpowiadamy

Przez cały miesiąc spadającego roju Perseidów można zaplanować nocne patrzenie w niebo. Do obserwacji najlepszy jest czas nowiu, gdy księżyc nie rozświetla zanadto nieba. Najlepiej wybrać miejsce z dala od nocnych świateł miast lub innego oświetlenia. Chodzi o to, żeby niebo w obserwowanej okolicy było jak najciemniejsze.

Warto wybrać też miejsce, w którym w obserwacji nieba nie będą przeszkadzały wysokie drzewa ani budynki. Najlepiej oglądać niebo pod kątem kilkudziesięciu stopni od radiantu roju meteorów, czyli skrótu perspektywicznego, z którego widać z Ziemi ich strumień .

Ważne też, żeby niebo było tego dnia bezchmurne.

Do oglądania deszczu gwiazd nie jest potrzebny żaden sprzęt: lornetki czy teleskopy. Spadające gwiazdy dobrze bowiem widać gołym okiem.

“Niestety, w tym roku warunki dalekie będą od idealnych ze względu na fazę Księżyca, która sprawi, że ten będzie odbijał duże ilości światła” — informuje telepolis.pl. Portal dodaje jednak, że to nie oznacza, że nie będzie można zaobserwować spadających gwiazd.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułShinrin-yoku – Kąpiele leśne w Latoszynie – Zdroju!
Następny artykułFatalne informacje dla Marcina Bułki