Trwa remont Koszar Białych w Forcie Owcza Góra. Wykonawca zakończył już roboty ziemne, związane z przyłączami wodociągowymi i kanalizacyjnymi i rozpoczyna prace remontowe w samym zabytkowym budynku.
W lutym tego roku rozpoczęły się prace przy rewaloryzacji Koszar Białych w Forcie Owcza Góra, gdzie powstaje inkubator przedsiębiorczości. Miasto pozyskało na ten cel fundusze unijne i jest to pierwszy etap ratowania fortu pomocniczego, który w przyszłości ma stać się miejscem rekreacji, turystyki oraz usług.
Kształtu nabiera już sam remont koszar. Wykonawca zakończył już „niewidoczne” prace, czyli doprowadzenia do koszar instalacji sanitarnej i rozpoczyna już prace w budynku kazamat: – Wykonaliśmy sieć sanitarną, przyłączeniową do obiektu i cały wodociąg, który jest poprowadzony na odcinku 530 metrów, odkopaliśmy fundamenty od strony dziedzińca w celu dokonania nowych rozwiązań przez projektanta, bo trzeba było modyfikować izolację – mówi naszej redakcji Krzysztof Krawczyk z firmy WASAMA sp. j. z Lądka-Zdroju, wykonawca prac rewaloryzacyjnych w forcie. – Te niewidoczne prace dobiegają końca, przeprowadzono też już prace rozbiórkowe i będziemy przechodzić do elementów, które będą nowe: usunęliśmy wszystkie tynki, wypiaskowaliśmy kazamaty i w tej chwili przygotowujemy się do uzupełniania ubytków w murach i do wykonania nowego poszycia dachu – dodaje K. Krawczyk.
Wykonawca wchodzi więc już na sam obiekt koszar, gdzie w kazamatach mają powstać lokale w ramach inkubatora przedsiębiorczości. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków i tu ciekawostka – podczas prowadzenia sieci wodociągowej odsłonięto doskonale zachowany fragment zabudowy stalowych lin mechanizmu wyciągarki, która (wraz z pochylnią) zostały zbudowane po 1874 r. Mechanizm służył do transportu dział, amunicji, zaopatrzenia.
Efekty będzie można zobaczyć, kiedy pojawią się już w kazamatach podłogi, stropy i solarka okienna, ale pochłaniające dużo czasu prace ziemne są już ukończone. Firma ma czas do lutego przyszłego roku, jednak warto mieć na uwadze, że jest to zabytek i różne problemy podczas samego remontu kazamat mogą się pojawić.
Co zakłada projekt rewaloryzacji Koszar Białych? Zabytkowy obiekt ma pełnić nową funkcję inkubatora przedsiębiorczości. Gruntowny remont przejdą więc kazamaty, w których powstaną lokale dwupoziomowe, obiekt ma być dostępny dla osób niepełnosprawnych (przewidziano windę).
W planach jest także wybudowanie niezbędnej infrastruktury: drogi dojazdowej, miejsc parkingowych na Esplanadzie, przyłączy elektroenergetycznych, przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej i zagospodarowanie zieleni na dziedzińcu koszar. Elewacja koszar ma zostać odtworzona i otynkowana w kolorze białym, tak jak wyglądała w czasie ich użytkowania, zostaną odrestaurowane i odtworzone brakujące elementy kamieniarki, odtworzona zostanie stolarka okienna i drzwiowa i utwardzony dojazd i dojścia do budynku. Jak na razie nie będzie remontu znajdujących się tuż obok Koszar Czerwonych, mają one jednak zostać odpowiednio zabezpieczone.
A taki widok na miasto można podziwiać z Fortu Owcza Góra, oczywiście w miejscach, w których nie zasłaniają drzewa. Co więcej, przed Koszarami Białymi przewidziano stworzenie punktu widokowego z panoramą na Kłodzko.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS