A A+ A++

Gay wskazuje, jak bardzo ona sama uwikłana jest w patriarchalną, pełną absurdów kulturę. Przytacza masę przykładów z mainstreamu: teksty piosenek, seriale, programy reality show, którymi karmią nas w telewizji i które są bardziej niebezpieczne, niż może nam się wydawać, które utrwalają stereotypowe role płciowe i są pełne przemocy. Na podstawie „50 twarzy Greya” i „Zmierzchu” pokazuje mechanizm podlegania męskiej dominacji i kontroli.

To naturalne, że jesteśmy zakorzenieni w tej kulturze, mówi Gay, i sztuką jest uczestniczyć w niej, darzyć ją sympatią, ale jednocześnie korzystać z niej świadomie, zdawać sobie sprawę z jej niedoskonałości i z tego, co nam zrobi, jeśli na chwilę pozostaniemy bezrefleksyjni. W esejach porusza też tematy przemocy seksualnej, dyskryminacji ze względu na rasę i orientację, a także temat literatury, która jest jej pierwszą miłością. To teksty społeczne i polityczne, ale przede wszystkim bardzo osobiste.

Roxane Gay. Samotna emigrantka z Haiti

„Zła feministka” trafiła do Polski jako druga, pierwszy był „Głód. Pamiętnik (mojego) ciała” wydany w 2021 r. przez wy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLewandowski w Barcelonie, ale nie zapomina o Polsce
Następny artykułWolne Sądy z prestiżową nagrodą. “Znakomity przykład jak ważną rolę może odgrywać zawód prawnika”