A A+ A++

Jazda z uszkodzoną oponą to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Po wykryciu usterki należy niezwłocznie podjąć się naprawy. Nie zawsze uszkodzenie będzie wiązało się z koniecznością wymiany opon na nowe.

Często zapominamy o tym, jak ważną rolę pełni opona. To przecież ona jest jedynym punktem stycznym między autem i drogą. Uszkodzenie opony może więc stanowić zagrożenie dla podróżujących samochodem, ale też dla innych uczestników ruchu. Warto więc kontrolować stan opon, zwłaszcza przed wyruszeniem w dłuższą trasę.

O uszkodzenie opony łatwo zimą

Czasem uszkodzeniu opony zapobiec się nie da. Zdarzyć się może, że samochód najedzie na zalegający na drodze gwóźdź czy ostry kamień, a to może spowodować usterkę. 

Dużo łatwiej o uszkodzenie opony zimą. Na pokrytej śniegiem czy wodą drodze trudno dostrzec ewentualne ciała obce, które mogą wbić się w oponę. Prawdopodobieństwo uszkodzenia może zwiększać sam właściciel, kiedy utrzymuje w kołach nieprawidłowy poziom ciśnienia.

Uszkodzona opona – co zrobić?

Gdy kierowca zda sobie sprawę, że mogło dojść do uszkodzenia opony, powinien niezwłocznie zareagować.  W miarę możliwości należy zatrzymać się poza jezdnią, żeby nie utrudniać innym poruszania się, ale jednocześnie na twardym i gładkim podłożu, by ewentualna wymiana koła była możliwa. 

Jeśli jednak konieczne byłoby zatrzymanie się na drodze należy włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę odblaskową i ustawić trójkąt ostrzegawczy (w terenie zabudowanym zaraz za pojazdem, poza terenem zabudowanym 30-50 metrów, na autostradzie i drodze ekspresowej 100 metrów od samochodu). Warto wiedzieć, że im dłużej samochód jedzie na uszkodzonej oponie, tym mniejsze szanse są na jej późniejszą naprawę, dodatkowo zniszczeniu ulec może również felga.

Kiedy wymienić oponę?

Jeśli faktycznie doszło do uszkodzenia, należy sprawdzić w jakim miejscu dokładnie nastąpiło. Dzięki temu kierowca będzie wiedział, czy opona nadaje się do naprawy czy do wyrzucenia. Jeśli ciało obce wbiło się w strukturę bieżnika, jest duże prawdopodobieństwo, że oponę da się naprawić. Natomiast uszkodzenie bocznej strefy, tzw. barku opony naprawę wyklucza – taka opona nadaje się tylko do wyrzucenia.

Oponę należy wymienić również w przypadku powstania wybrzuszeń na bocznej ściance. Oznacza to, że doszło do uszkodzeń w wewnętrznej struktu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowrót rozgrywającego do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle
Następny artykułKto odebrał tym razem stypendium kulturalne marszałka województwa kujawsko-pomorskiego? 12 osób na liście