A A+ A++
Liczba wyroków sądowych w sprawach frankowych mocno wzrosła w I poł. 2022 roku
Liczba wyroków sądowych w sprawach frankowych mocno wzrosła w I poł. 2022 roku
fot. Milaaa / / Shutterstock

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych w pierwszym półroczu 2022 r. wzrosła do co najmniej 4,04 tys. z 703 wyroków rok wcześniej. Po wakacjach miesięcznie na rynku może zapadać od 1 500 do 2 000 wyroków – ocenia prezes Votum Robin Lawyer Kacper Jankowski.

“Nasze dotychczasowe doświadczenie oraz przeprowadzone analizy pozwalają założyć, że po intensywnej pierwszej połowie roku, po okresie wakacyjnym możemy spodziewać się dalszego wzrostu, nie tylko liczby spraw kierowanych do sądów, ale samych wyroków, w szczególności prawomocnych. Nie będę zaskoczony, jeżeli miesięcznie na rynku będzie zapadało od 1500 do 2000 wyroków. Zgodnie z naszymi szacunkami, w sprawach klientów GK Votum powinniśmy osiągnąć kolejne rekordowe wolumeny” – powiedział PAP Biznes Jankowski.

Z danych rynkowych zebranych przez Votum Robin Lawyers wynika, że wśród 4.041 wyroków zapadłych w pierwszym półroczu 2022 r. – 3.917 (97 proc.) zakończyło się na korzyść kredytobiorców, w 117 (3 proc.) przypadkach górą były banki, a w 7 sprawach sąd II instancji uchylił wyrok sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

W przypadku wyroków korzystnych dominują rozstrzygnięcia stwierdzające nieważność umowy kredytowej, których w pierwszym półroczu zapadło 3.746. W przypadku odfrankowienia, czyli utrzymania umowy w mocy bez nieuczciwych zapisów umownych dotyczących klauzuli przeliczeniowej zapadło 166 wyroków.

W I półroczu 2022 r. odsetek spraw wygrywanych przez frankowiczów wzrósł do 97 proc. z 94 proc. w I połowie 2021 roku.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

W pierwszym półroczu 2022 r. zapadło łącznie 656 wyroków przed sądami II instancji, z czego 646 (98,5 proc.) było korzystnych dla kredytobiorców, a 10 (1,5 proc.) spraw wygrały banki. Dla porównania w pierwszej połowie 2021 r. zapadły 52 wyroki, z czego 51 było korzystnych dla kredytobiorców, a jeden dla banków.

W ocenie Votum strategia i działania banków nie uległy zmianie i co do zasady postępowanie w sprawach frankowych toczy się zarówno przed sądem I, jak i II instancji.

“Co więcej, w prowadzonych przez nas sprawach widzimy wyraźne przyśpieszenie postępowań sądowych, gdzie wyroki potrafią zapaść od 4 do nawet 6 miesięcy od wydania wyroku I instancji. Nie brakuje również spraw zakończonych prawomocnie w niespełna 12 miesięcy. Natomiast średni czas postępowania oscyluje w granicach 16 miesięcy. Oczywiście czas trwania postępowania, zawsze będzie uzależniony od obłożenia referatu danego sądu i sposobu prowadzenia postępowania, ale na kanwie naszych spraw obserwujemy przyśpieszenie” – powiedział Jankowski.

Z danych Votum wynika, że sądy powszechne dotychczas oddalały roszczenia banków w zakresie bezumownego korzystania z kapitału, wskazując, że nie znajdują one podstaw w polskim porządku prawnym i byłyby sprzeczne z treścią Dyrektywy 93/13.

Sebastian Karbarczyk

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga na Barszcz Sosnowskiego! Nie wiesz jak rozpoznać i co zrobić w przypadku kontaktu? Podpowiadamy
Następny artykułCzwórka młodych grafficiarzy w rękach policji! Za to, co zrobili grozi im 5 lat więzienia