A A+ A++

Spacer po dawnej Częstochowie. Zabieramy Was w podróż do lat 40. i późniejszych XX wieku. Miasto w wielu miejscach wyglądało zupełnie inaczej niż współcześnie. Rozpoznajesz któreś z tych miejsc? Zobacz archiwalne ZDJĘCIA!

Oto ZDJĘCIA z czasów II wojny i tuż po!

Zobacz galerię(42 zdjęcia)

Częstochowa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast na świecie. Leży nad Wartą, na malowniczej Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej, u zbiegu Małopolski, Śląska i Wielkopolski. Jej najbardziej znane miejsce to Klasztor o.o paulinów na Jasnej Górze z obrazem Matki Boskiej, który każdego roku odwiedzają miliony pielgrzymów z 80 krajów świata. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się już w 1220 roku. W XIV wieku było to miasto lokowane na prawie niemieckim przez Kazimierza Wielkiego – ważny ośrodek handlowy na szlaku wiodącym z Rusi i Wołoszczyzny na Dolny Śląsk i Saksonię.

Od początku XX wieku, w Częstochowie powstają liczne instytucje kulturalne jak: muzeum, biblioteki, teatr, kina i instytucje oświatowe. Od 1933 roku miasto stało się starostwem grodzkim. Po II wojnie światowej rozpoczęła się dynamiczna rozbudowa miasta. 1 stycznia 1977 roku włączono do Częstochowy okoliczne miejscowości, wzrosła powierzchnia i liczba mieszkańców.

Współczesna Częstochowa jest dużym miastem akademickim, z rozbudowaną infrastrukturą i zapleczem społeczno – ekonomicznym oraz ośrodkiem kultury, czerpiącej z tradycji i historii. Z uwagi na obecność narodowego sanktuarium na Jasnej Górze, nazywana jest Duchową Stolicą Polski.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW czwartym sezonie Reloaded do Call of Duty trafi Terminator
Następny artykułWiceminister: Możliwości przeładunku węgla powiększone