A A+ A++

Na rynku w Cieszynie trwają prace archeologiczne, które odbywają się w związku z przebudową głównego placu w mieście. Archeolodzy dokonali tu już wielu ciekawych odkryć.

Cieszyński rynek to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Władze miasta postanowiły go uatrakcyjnić, dlatego zaplanowały przebudowę. Inwestycja rozpoczęła się w czerwcu. Zasadnicze prace w tym miejscu muszą być poprzedzone badaniami archeologicznymi, ponieważ Cieszyn to miasto z wielowiekową historią.

Średniowieczny bruk, podkowy i biżuteria

Archeolodzy, którzy działają na cieszyńskim rynku, w ostatnich dniach dokonali wielu ciekawych odkryć. Jak informują Zofia Jagosz-Zarzycka i Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, udało się tu odsłonić najstarszy poziom użytkowy, czyli średniowieczny bruk. – Bruk ten przedstawia się okazale, w trakcie jego czyszczenia pomiędzy poszczególnymi kamieniami pracownicy znajdują, oprócz fragmentów ceramicznych z potłuczonych naczyń i kafli, mnóstwo skrawków skórzanych z obuwia i ubioru wierzchniego. Szczególnie satysfakcjonujące odkrycia to podkowy zgubione, a nawet zaklinowane w bruku, a także żelazne ostrogi – wyjaśniają archeolodzy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbp Guzdek: ksiądz ma być celebransem, nie celebrytą
Następny artykułMieszkańcy tych Polskich miast są najszczęśliwsi. Listę otwiera Gdynia