W lutym rozpoczęła się budowa Bulwarów Północnych, czyli modernizacja ul. Północnej. Remontem objęta została jezdnia i torowisko, ale już nie pobliska krańcówka tramwajowa, na której stan torów też nie jest w dobrym stanie. Pracom a ul. Północnej mogą się przyglądać kierowcy stojący w korkach na tej ulicy. Sporo wykopów i okrytych pozostałości podpiwniczeń. Co tam odkryto?
Rzeka Łodzia i jej kanał
Kierowcy stojący w korkach na modernizowanej ul. Północnej mogą zauważyć ogromny ceglany wał wystający z wykopu. To część zabytkowego kanału rzeki Łodzia, która była dopływem Łódki. Gdy w Łodzi zaczynał rozwijać się przemysł, Łodzia została zamieniona w podziemny, fabryczny ściek. Dawniej rzeka ta przecinała ul. Pomorską i płynęła przez Zakłady Biedermana.
Dawna rzeka wzięła nazwę od miejscowości, przez którą przepływała. Mowa o średniowiecznej wsi, która położona była na zboczach doliny rozciągającej się między Pomorską a Smugową i wzdłuż ul. Północnej. Była to dolina rzeki Łódki.
Czytaj: Archeolodzy odkryli na pl. Wolności zabytkowe studnie
Pozostałości po dawnej zabudowie
Z zabytkowym kanałem sąsiadują fundamenty dawnych kamienic, które ciągną się aż do ul. Nowomiejskiej. Dawniej znajdowały się one w bliskiej odległości od obecnej pierzei przy ul. Północnej, bo ulica ta podobnie jak ul. Ogrodowa był znacznie węższe. Poza tym przed wojną skrzyżowanie ulic Północnej i Ogrodowej miało zabudowane wszystkie narożniki. Osiem lat temu rozpoczęła się rewitalizacja kamienicy przy ul. Północnej 1/3, czyli stojącej u zbiegu z ul. Nowomiejską. Odkryto w niej wyjątkowe piwnice, które miały gotyckie sklepienia. Skąd taki styl w kamienicy należącej do żydowskiego małżeństwa? Otóż handlowało ono m.in. śledziami oraz piwem i właśnie w piwnicach trzymało towary. A sklepienie gotyckie pomaga w utrzymaniu chłodu.
Wyjątkowe wnętrza odkryte podczas rewitalizacji
To samo małżeństwo zdecydowało się w 1900 r. dobudować drugą część kamienicy od strony ul. Nowomiejskiej. Obecnie w narożnej części kamienicy znajduje się kawiarnia z wyjątkowym wnętrzem. Ogromne wrażenie robi w nim sufit, który przywracano do pierwotnego wyglądu przez 4,5 miesiąca. Tylko trwały prace konserwatorskie podczas rewitalizacji budynku. W ich trakcie odtworzono sztukaterie, polichromie, kwieciste fasety.
Czytaj: Unikatowe sztukaterie i polichromie w łódzkiej kamienicy [zdjęcia]
Wyburzyli pod getto i park
Udało się również odkryć oryginalną kolorystykę malowideł. Na suficie dominuje charakterystyczny, niebiski kolor. Niedawno podobny odcień odkryto w podpiwniczeniach budynków po drugiej stronie modernizowanej ul. Północnej. Być może w budynku, po którym pozostały tylko podpiwniczenia, znajdował się podobny sufit, a farbę wykorzystywano też do odnowy innych pomieszczeń.
Niestety, północna pierzeja ul. Północnej została wyburzona przez Niemców, którzy wytyczyli na Starym Mieście getto. Pozostała część zabudowy została wyburzona pod park.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS