A A+ A++

Kiedy 1 lipca sprawdziliśmy dane na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, wynikało z nich, że deklaracji dotyczącej sposobu ogrzewania domu nie złożyli właściciele co trzeciego gospodarstwa w powiecie.

Termin na dostarczenie wypełnionego dokumentu do urzędów miast i gmin lub elektronicznie na zone.gunb.pl minął 30 czerwca. Większość z nas to zrobiła. Ci, którzy przypomnieli sobie o tym w ostatniej chwili, musieli poczekać w kolejce do biura.

– Przez ostatnie dni nie wiedziałam, jak się nazywam – przyznawała Karolina Świerczek, która przyjmowała deklaracje w Urzędzie Gminy w Czarnej.

Nie miała czasu na ich wprowadzanie do systemu, bo ciągle zajmowała się przyjmowaniem. Wynik procentowy widoczny dla tej gminy (69 proc.) w rankingu na stronie GUNB, był więc nieadekwatny do stanu rzeczywistego. Podobnie jest zresztą dla wielu innych gmin.

Karolina Świerczek podkreśla, że ludzie dzwonili i pytali, czy mogą deklarację wysłać pocztą. Wielu zdecydowało się na taki wariant, kiedy dowiedzieli się, że decyduje data stempla. Inni przychodzili 1 lipca i składali dokument z czerwcową datą wypełnienia.

– My na wprowadzenie ich do systemu mamy czas do końca sierpnia – mówi.

I dodaje, że lepiej złożyć deklarację z opóźnieniem, niż w ogóle tego nie zrobić. Bo w tym drugim przypadku narażamy się na mandat w wysokości nawet 5 tys. zł.

Z obecnie dostępnych danych (stan na 20 lipca) wynika, że z obowiązku wywiązali się mieszkańcy tylko sześciu gmin w Polsce. Chodzi o Poniatową, Siennicę Różaną i Terespol w województwie lubelskim, dolnośląski Zawidów oraz dwie w Wielkopolsce Grzegorzew i Słupcę. Na drugim biegunie jest Moszczenica (woj. małopolskie), gdzie w systemie jest tylko 21 proc. oczekiwanych deklaracji.

Na Podkarpaciu najwięcej, bo 90 proc. złożyli ich mieszkańcy Padwi Narodowej. Na drugim miejscu jest obecnie miasto Przeworsk, a na trzecim pierwsza z gmin naszego powiatu. Żyraków może się pochwalić wynikiem 85 proc.

Bardzo wysoko, bo na siódmej pozycji jest wciąż pnąca się do góry Czarna (82 proc). Trzynaste jest miasto Dębica (80 proc.), dwudziesta zaś gmina Dębica (79 proc.). Na 33. miejsce spadł Brzostek (76 proc.), który długo miał najlepszy wynik w powiecie. Pod koniec pierwszej setki znajdziemy Jodłową (64 proc), w drugiej zaś Pilzno (57 proc.) Obie trzy tygodnie temu miały ten sam wynik 52 proc.

Mieszkańcy powiatu powinni w sumie złożyć 34 894 deklaracje, a obecnie zarejestrowanych jest ich 26 631. Jest więc już pewne, że z obowiązku wywiązało się ich 76,3 proc. Ten odsetek przez trzy tygodnie wzrósł o 10 proc.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Choć termin minął, deklaracji w systemie przybywa. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatni moment by zostać udziałowcem Hemp&Brew S.A.
Następny artykułNie tankuj drogiego paliwa – wybierz hulajnogę!