Kupując kartę graficzną w laptopie trzeba mocno przyglądać się specyfikacji i jest to nic niezwykłego. Niestety różne specyfikacje pojawiają się nawet w obrębie kart dekstopowych.
Według specyfikacji karty graficzne Nvidia GeForce RTX 3050 mogą być zbudowane w oparciu o układ GA106 lub GA107, ale ich pozostałe parametry i wydajność są takie same. Okazuje się jednak, że karty przeznaczone na rynek OEM mogą się różnić pod względem budowy, co oznacza, że modele montowane w gotowych zestawach komputerowych będą słabsze od tych, które znajdują się na sklepowych półkach.
Karty GeForce RTX 3050 w wersji OEM, czyli przeznaczone do gotowych komputerów stacjonarnych, będą się różnić specyfikacją od sklepowych wersji, posiadając niższe zegary oraz mniej rdzeni CUDA.
Ograniczenia w wydajności i różne specyfikacje układów w laptopach nie są co prawda niczym zaskakującym, jednak rozbieżność wydajnościowa klasie desktopowej nie powinna mieć miejsca w obrębie tego samego modelu (pomijając oczywiście podkręcanie). Widać to jednak w przypadku kart graficznych Nvidia GeForce RTX 3050. Standardowym układem jest tutaj GA106 lub GA107 z 2506 rdzeniami CUDA, 80 jednostkami TMU, 32 ROP, zegarem bazowym 1552 MHz i boostem do 1777 MHz. Oferowane jest tu 8 GB pamięci GDDR6 14Gbps na 128-bitowej szynie, co pozwala na uzyskanie 224 GB/s przepustowości pamięci. Jednak specyfikacja nie zawsze będzie tak wyglądać.
Okazało się, że pod tą samą nazwą kryją się również nieco okrojone wersje RTX 3050 przeznaczone na rynek OEM. Mają one układ GA106 i liczbę rdzeni zmniejszoną do 2304 (oraz odpowiednio TMU i ROP). Również zegar bazowy został nieco obniżony do 1510 MHz, a boost do 1,76 GHz. Podczas gdy 1-2% spadek częstotliwości nie zrobi dużej różnicy w wydajności, to 8% spadek liczby rdzeni już tak. Jak na razie wygląda na to, że problem dotyczy Azji i komputerów trafiających na tamtejszy rynek, jednak nie jest wykluczone, że podobny problem pojawi się w komputerach przeznaczonych do sprzedaży również w innych regionach.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS