A A+ A++

Historycznie pierścieniową strategię szczepień wykorzystano już przy zwalczaniu ospy prawdziwej, niedawno także zwalczając epidemię gorączki Ebola w Kongo (2018-2020). Podejście uznaje się za słuszne w przypadku ograniczonej dostępności do określonej szczepionki. Obecnie w odpowiedzi na zagrożenie małpią ospą, pierścieniową strategię szczepień wdrożyły m.in. Kanada, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.

Pierwotnie pierścieniową strategię szczepień z powodzeniem wykorzystano w programie eradykacji ospy prawdziwej. Obecnie zastosowanie podobnego podejścia promuje się także w kontekście małpiej ospy. 

Na czym polega pierścieniowa strategia szczepień?

Pierścieniowa strategia szczepień (ang. ring vaccination) polega na zahamowaniu rozprzestrzeniania się choroby poprzez wykrycie zachorowania oraz zaszczepienie wszystkich osób z bliskiego kontaktu, tj. każdego z kim chory kontaktował się w ciągu ostatnich dni (pierwszy pierścień). W drugiej kolejności szczepi się kontaktujących się 
z osobami, z bliskiego otoczenia chorego (drugi pierścień). Zastosowanie takiej metody szczepienia pozwala przerwać łańcuch zakażeń, gdyż najpierw szczepimy pierścień wokół pacjenta a następnie pierścień kontaktów z otoczenia bliskich pacjenta. Szczepienia pierścieniowe uznano za strategię pierwszego rzutu w nagłych przypadkach ospy. 
W odpowiedzi na zagrożenie chorobą, pierścieniową strategię szczepień wdrożyły już m.in. Kanada, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Ważna sprawna identyfikacja

Trudnością w zastosowaniu tej metody jest konieczność zidentyfikowania wszystkich kontaktów pacjenta oraz nadzór nad nimi. Dlatego wdrożenie szczepień pierścieniowych wymaga podjęcia szczegółowych działań mających na celu sprawne i dokładne ustalenie listy osób, z którymi chory miał kontakt. Wyzwaniem jest także sama organizacja szczepień. 

By zatrzymać rozprzestrzeniane się ospy małpiej, osobom, które miały kontakt z zakażonym, podaje się szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej. Szczepionka ta zapewnia ochronę przed małpią ospą, pomagając zapobiegać chorobie oraz łagodzić jej przebieg po ekspozycji.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wskazuje, że szczepionka przeciwko ospie prawdziwej jest skuteczna w 85 proc. w przypadku małpiej ospy. Organizacja zaleca podanie szczepionki w ciągu 4 dni od pierwszego narażenia oraz, aby zapobiec wystąpieniu choroby, do 14 dni w przypadku braku objawów. 

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, cdc.gov

Polecamy także:

Ruszyły szczepienia przeciwko małpiej ospie

Pierwszy test wykrywający jednocześnie COVID-19, grypę i RSV 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Pierścieniowa strategia szczepień pomocna w walce z małpią ospą. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyremontują Dom Pomocy Społecznej w Oławie
Następny artykułMieszkańcy regionu ciechanowskiego zdecydowali!