A A+ A++
Hand holding yellow car towing strap with car, car towing

Prawidłowe holowanie auta jest niezwykle ważne ze względów bezpieczeństwa nie tylko kierowcy pojazdu holującego i holowanego, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Bez względu na to czy holujemy pojazd przez 100 m, czy 100 km należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich przepisów kodeksu drogowego.

Holowanie auta – podstawowe informacje

Maksymalna prędkość holowania w obszarze zabudowanym nie może przekraczać 30 km/h. Z kolei poza obszarem zabudowanym limit wynosi 60 km/h. Wyróżniamy dwie metody. Pierwsza z nich, czyli połączenie luźne jest stosowane w przypadku, gdy układ hamulcowy w aucie holowanym jest całkowicie sprawny. Długość połączenia zawiera się w zakresie od 4 m do 6 m. Z kolei połączenie sztywne (hol sztywny) znajduje zastosowanie w przypadku, gdy auto holowane ma niesprawny układ hamulcowy. Często popełnianym błędem jest używanie świateł awaryjnych podczas holowania. Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, z kolei pojazd holowany światła pozycyjne.

Co jeszcze warto wiedzieć o holowaniu?

Bez względu na metodę holowania, połączenie pojazdów musi zostać wykonane w taki sposób, aby uniemożliwić przypadkowe rozłączenie. Dodatkowo musi być specjalnie oznakowane. Do tego celu można wykorzystać czerwoną lub żółtą chorągiewkę, ewentualnie biało-czerwone pasy. Pojazd, który jest holowany należy oznaczyć za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Ten element powinien znajdować się na zewnątrz samochodu po lewej stronie, z tyłu nadwozia. Warto również wspomnieć, że im płynniejsze i delikatniejsze holowanie, tym cały manewr jest bezpieczniejszy.

Kiedy nie wolno holować auta?

Kodeks ruchu drogowego wyszczególnia sytuacje, w których holowanie jest zabronione. W takich przypadkach należy wezwać pomoc drogową (lawetę). Nie można holować w przypadku, gdy auto (holujące) jest wyposażone w naczepę lub przyczepę. Zabrania się holowania więcej niż jednego auta (wyjątek stanowią tak zwane pojazdy członowe). W trakcie holowania należy zachować szczególną ostrożność i starać się zachować maksymalnie płynną jazdę.

Potrzebujesz lawety? Zgłoś się po nas: holowanie Luboń

Dopłata do odszkodowania OC – warto walczyć o swoje prawa

W naszym życiu zdarzają się różne sytuacje – niektóre z nich niestety nie mają najprzyjemniejszego charakteru i mogą się wiązać,…

Czym właściwie zajmuje się skup samochodów?

To, czym zajmuje się dany skup samochodów używanych zależy od profilu działalności firmy oraz jej zaplecza. Szereg skupów…

Najczęstsze awarie samochodowe jesienią

Rozpoczęła się jesień, jest to okres zmiennej pogody, niższych temperatur i stosunkowo dużej wilgoci. Z tego powodu samochód…

Wybieramy szybę do ciągnika. Na co zwrócić uwagę?

Szyby to element wyposażenia, który bardzo często jest pomijany, choć jest jednym z ważniejszych, jeśli chodzi o prawidłową pracę…

Czy kursy doskonalenia techniki jazdy są nam potrzebne?

Stan polskich dróg poprawia się z roku na rok, jednak wciąż niestety zbierają one śmiertelne żniwo. Powodów jest sporo: od…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszczepili serca świń zmarłym pacjentom. Postęp w ksenotransplantacji
Następny artykuł“Czyste Powietrze Plus”. Ważne zmiany w finansowaniu