A A+ A++

Poliwęglan to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych. Jest światłoprzepuszczalny i odporny na wysokie temperatury, dlatego sprawdza się też w zastosowaniach zewnętrznych. Z poliwęglanu buduje się liczne zadaszenia wiat i budynków, jednak czy każda odmiana się do tego nadaje? Sprawdźmy, jak w takich konstrukcjach sprawuje się poliwęglan dymiony!

Poliwęglan dymiony, czyli jaki?

Poliwęglan to bardzo atrakcyjny dla przedstawicieli branży budowlanej materiał. Na pierwszy rzut oka jest łudząco podobny do szkła, zwłaszcza gdy mowa o poliwęglanie litym – gładka, przezroczysta tafla. Każdy, kto pracował ze szkłem, wie jednak, że choćbyśmy w największym stopniu doceniali walory estetyczne tego surowca, na którymś etapie prac ujawni on również swoje minusy. O czym mowa? Chociażby o kruchości, rozpadaniu się na naprawdę ostre kaleczące kawałki czy nawet samym ciężarze szklanych szyb. Poliwęglan jest lżejszy o połowę, trwalszy i bezpieczniejszy. W podstawowej wersji otrzymujemy płyty przezroczyste, można je jednak barwić na różne kolory. Poliwęglan dymiony to określenie na brązową płytę, która jest jedną z trzech najpopularniejszych wersji kolorystycznych (obok przezroczystej i mlecznej).

Poliwęglan dymiony w zadaszeniach – czy to dobry pomysł?

Poliwęglan można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co odróżnia go chociażby od równie popularnej pleksy. Jest więc montowany często po prostu tam, gdzie pleksa uległaby szybkiemu zniszczeniu. Są to przede wszystkim różnego rodzaju zadaszenia – na wiatach przystankowych, szklarniach, balkonach czy halach sportowych i basenowych. Niektórzy nawet decydują się sami zabudować taras lub skonstruować szklarnię, wybierając odpowiedni profil do poliwęglanu i zaopatrując się w ich odpowiednią ilość. Z pewnością jednak zauważyłeś, że najczęściej widuje się płyty przezroczyste. Czemu tak jest? Czy to dlatego, że inne wersje, w tym poliwęglan dymiony nie sprawdziłyby się? Na szczęście nie chodzi tu jednak o ich właściwości, a wyłącznie o kwestie wizualne. Chodzi po prostu o fakt, że zabarwiona płyta zmienia kolor i nastrój w pomieszczeniu, przepuszcza też nieco mniejszą ilość światła. Nie każdemu taki efekt odpowiada, choć użyty w przemyślany sposób może stworzyć niezwykle klimatyczną, jedyną w swoim rodzaju aranżację.

Jaki profil do poliwęglanu dymionego wybrać?

Profile to nieodłączny element każdej konstrukcji. Profil do poliwęglanu pozwala łączyć płyty ze sobą. Do poliwęglanu dymionego pasują dokładnie te same profile, których używa się do wersji przezroczystej. Można więc stosować profile dolne, górne, łącznik typu H czy też profile zamykające, najlepiej aluminiowe. Z ich pomocą, a także posiadając dobrej jakości dymione płyty z poliwęglanu, każdy jest w stanie stworzyć piękne zadaszenie obiektu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpecjalny status dla obywateli Polski. Ukraiński parlament przyjął ustawę
Następny artykułGliwicki szpital posiada najnowocześniejszy aparat do badań RTG