Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwsze doniesienia o niedzielnej trąbie wodnej na Bałtyku podało TVN Meteo. Jedna z czytelniczek przysłała nagranie trąby, którą zauważyła przed południem z plaży w Jastarni. Zjawisko trwało kilka minut i wywołało wiele emocji, zarówno wśród naocznych świadków, jak i internautów.
Trąba wodna na Bałtyku – pokaz siły matki natury
Pogoda i zjawiska atmosferyczne mają niesamowitą moc i siłę oraz podkreślają naszą bezradność w ich obliczu. Przekonać się mogli o tym turyści wypoczywający nad polskim morzem, którzy w poniedziałek 10 lipca byli świadkami trąby wodnej. Jak tłumaczą synoptycy, zjawisko powstało wskutek napłynięcia nad Polskę masy chłodnego powietrza znad Atlantyku.
Z relacji naocznych świadków wynika, że wirujący lej nad wodą można było podziwiać przez kilka minut. Media społecznościowe obiegły nagrania ukazujące powietrzny wir nad Bałtykiem. Spektakularny widok mogli obserwować turyści wypoczywający w Jastarni, ale także osoby przebywające na plażach w Gdyni, Kosakowie, Mechelinkach, Rewie, Rumii czy Pucku.
Jednak najbliżej zjawiska byli morscy górnicy pracujący na platformach i statkach spółki LOTOS Petrobaltic na bałtyckim złożu B8, którzy również udokumentowali całe zajście.
Czym jest trąba wodna? Jak powstaje to groźne zjawisko?
Zjawisko znane jako trąba wodna lub trąba morska występuje, gdy nad nagrzany zbiornik wodny napłynie masa chłodnego powietrza. Duża różnica temperatury sprawia, że powietrze to ogrzewa się i unosi, w wyniku czego powstają chmury kłębiaste i kłębiasto-deszczowe – cumulonimbus. Wtedy nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą wir w kształcie leja, kolumny lub odwróconego stożka.
Trąby wodne najczęściej występują od wiosny do jesieni, zimą pojawiają się bardzo rzadko. Trąby wodne trwają zazwyczaj 5-10 minut, a najczęściej widywane są na obszarach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Zjawiska te są mniej niebezpieczne od trąby powietrznej, a większość z nich rozpada się po dotarciu do lądu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS