“Taka pogoda wymaga odpowiedniego przygotowania przed wyprawą w góry. Trzeba koniecznie w wyposażeniu plecaka uwzględnić kurtkę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania łącznie z czapką, rękawiczkami i ciepłą kurtką. Warto też zabrać do plecaka ciepłą herbatę w termosie, która na pewno pomoże się zagrzać” – radzi Zając.
W najwyższych partiach Tatr trzeba się przygotować na mokre i śliskie skały. Niektóre odcinki szlaków miejscami mogą być podtopione, m.in. obejście wokół Morskiego Oko. Miejscami po nocnych przymrozkach mogą wystąpić oblodzenia, a w miejscach zacienionych mogą zalegać resztki śniegu. Powyżej 2100 m n.p.m. szlaki pokryła cienka warstwa świeżego śniegu.
“Takie warunki sprzyjają poślizgnięciom, więc trzeba zachować wzmożoną czujność. Bardzo trudne warunki możemy napotkać m.in na szlakach na Rysach, Przełęczy pod Chłopkiem czy w okolicy Zawratu” – przestrzega przewodnik górski.
Przy takiej pogodzie polecane są wędrówki tatrzańskimi dolinami, szczególnie tymi mniej uczęszczanymi jak np. Doliną Olczyską, z której można wejść niewymagającym podejściem na Kopieniec Wielki czy Nosal.
Turyści przed wyjściem w Tatry powinni zawsze sprawdzić prognozę pogody, ponieważ pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. W razie nagłego pogorszenia pogody należy zweryfikować swoje plany.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS