A A+ A++

Modernizacja pl. Wolności niemal nie postępuje, bo jak tłumaczy Zarząd Inwestycji Miejskich, pracują tam archeolodzy. Co do tej pory odkryli? Zabytkowe miejskie studnie

(Fot. Łódzka Woda Najlepsza)

Zabytkowe studnie

Ostatnio pisaliśmy, że przez jednoczesną modernizację pl. Wolności, ul Nowomiejskiej i Północnej, dotarcie do lokali gastronomicznych na pl. Wolności jest bardzo utrudnione. Efekt? Jedna z restauracji zawiesza swoją działalność od 17 lipca i nie wie, kiedy ją wznowi, bo postępu prac na rozkopanym placu nie widać. 

Czytaj:  Przedłużające się remonty dróg pogrążają łódzkich restauratorów

Na razie na pl. Wolności, którego modernizacja ma się zakończyć w 2023 r., pracują archeolodzy. Jak informuje Łódzka Woda Najlepsza (profil na Facebooku), dokopali się oni do najstarszych łódzkich studni. Obudowę jednej z nich odkryto w pobliżu Muzeum Etnograficznego. Przy studni znaleziono też komorę po mechanicznej pompie. Archeolodzy mają podjąć próbę częściowego odkrycia zabytkowej studni, która jest obecnie zasypana. Być może spróbują też odkopać pozostałe ujęcia wody pitnej na pl. Wolności. Dawniej działały tam cztery ogólnodostępne studnie, a dodatkowo łodzianie mogli korzystać z publicznych ujęć wody na Starym Rynku, Górnym Rynku, Wodnym Rynku, Zielonym Rynku, na pl. Dąbrowskiego, pl. Kościelnym, ul. Wólczańskiej, al. Kościuszki i oczywiście na ul. Piotrkowskiej.

Wodociąg dopiero po II wojnie światowej

W całej Łodzi działało aż 10 tys. studni, zarówno publicznych, jak i  fabrycznych czy podwórkowych. Niektóre studnie podwórkowe miały ponad 100 m. Łodzianie musieli oszczędzać wodę, bo poziom wód gruntowych obniżał się wraz z nadmiernym korzystaniem ze studni głębinowych przez łódzkie fabryki. Stąd trzeba było pogłębiać studnie podwórkowe. Przykładowo ujęcie wody przy ul.  Piotrkowskiej 97 miała blisko 30 m, ale studnia przy ul. Piotrkowskiej 86 (kamienica „pod Gutenbergiem”) miała aż 80 m. Na taką głębokość wskazują przynajmniej protokoły pochodzące z czasów budowy kanalizacji, które zachowały się w ZWiK. To jednak niewiele w porównaniu z głębokością studni w fabrykach, wynosiła ona nawet 600 m. Woda łódzkiego wodociągu popłynęła w Śródmieściu dopiero po II wojnie światowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany ojciec za kierownicą, obok pijana matka, a z tyłu córeczka
Następny artykułElektryczny samochód Xiaomi po raz pierwszy dostrzeżony na drodze. Firma znów może namieszać