Zielona Karta dla obcokrajowca w Polsce, czyli jak kierujący autem zarejestrowanym za granicą ma udowodnić ważne OC w Polsce?
Obcokrajowiec w Polsce. Co z OC samochodu?
Samochody zarejestrowane za granicą, które poruszają się po polskich drogach, nadal muszą posiadać obowiązkową polisę OC. Co więcej, nasi funkcjonariusze nie sprawdzą jej aktualności na podstawie numeru rejestracyjnego w bazie CEPiK. To polska baza. Jakie są zatem możliwości? Tak naprawdę obcokrajowiec w Polsce ma trzy opcje udowodnienia posiadania ubezpieczenia.
Obcokrajowiec z UE może wziąć zwykłą polisę w trasę
W pierwszym przypadku mówimy o obcokrajowcach pochodzących z Unii Europejskiej. W tym przypadku do udowodnienia aktualności zagranicznego OC wystarczy im potwierdzenie opłacenia zagranicznej polisy. Działa to w identyczny sposób, jak gdy Polak jedzie autem pochodzącym z polski np. do Niemiec czy Włoch. Wystarczy mu polisa krajowa wypisana po polsku i angielsku.
Zielona Karta dla obcokrajowca w Polsce. Tak, gdy jest spoza UE!
W dużo gorszej sytuacji są kierujących z krajów, które nie są zrzeszone w UE i nie mają umowy z UE. W takim przypadku pojawiają się dwie możliwości. Kierowca może przed wjazdem do polski poprosić zagranicznego ubezpieczyciela o wystawienie Zielonej Karty. Procedura wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku polskich kierowców. Na Zielonej Karcie pojawia się potwierdzenie zagranicznego OC, które gwarantuje ochronę.
Jak nie Zielona Karta to ubezpieczenie graniczne
W sytuacji, w której kierujący nie posiada Zielonej Karty, nie ma możliwości wyrobienia jej np. na granicy, a mimo wszystko chce wjechać do Polski, nie zostanie wpuszczony bez wykupienia ubezpieczenia granicznego. To można nabyć u agentów ubezpieczeniowych prowadzących punkty przy granicach. Koszt ubezpieczenia granicznego waha się od 20 do nawet 400 zł. Wszystko zależy od tego ile czasu ma obowiązywać ochrona ubezpieczeniowa.
Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS