Ministerstwo Finansów nie zdąży na 15 lutego 2020 r. przygotować usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców składających zeznania PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS. Dlatego też chce znowelizować ustawę o PIT i ustawę o ryczałcie, by wykreślić z nich przepisy określające zasady udostępniania tym podatnikom przez organy podatkowe na portalu podatki gov.pl ww. wypełnionych zeznań podatkowych
W wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD38 pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Celem tej nowelizacji jest zmiana zakresu usługi polegającej na udostępnianiu przez organy podatkowe wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (usługa Twój e-PIT). Usługa ta nie znajdzie w 2020 roku zastosowania do zeznań (PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS) za 2019 rok składanych przez podatników PIT i ryczałtu w związku z prowadzoną przez nich pozarolniczą działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej.
Modyfikacja ta wymaga zmiany ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Regulacje w zakresie udostępniania podatnikom zeznań przez organ podatkowy wynikają bowiem z przepisów art. 45cd –45cf ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 21c i art. 21d ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2126).
W pierwszym etapie usługa Twój e-PIT została udostępniona do rozliczenia podatku za 2018 r. dla podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, składającymi zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.
Drugi etap zakłada (wg aktualnie obowiązujących przepisów) realizację usługi Twój e-PIT w odniesieniu do zeznań PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS, poczynając od rozliczenia podatku za 2019 r. W ramach usługi, dla rozliczenia za 2019 r., powyższe zeznania powinny być dostępne od dnia 15 lutego 2020 r.
Polecamy: INFORLEX Biznes
Polecamy: Przedsiębiorca przed sądem
Jednakże (jak tłumaczy Ministerstwo Finansów) biorąc pod uwagę wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w otoczeniu legislacyjnym, które nie zostały przewidziane przy realizacji pierwszego etapu usługi, a które w pierwszej kolejności wpływają na konstrukcję udostępnionych za pośrednictwem portalu podatkowego formularzy podatkowych PIT-37 i PIT-38 oraz równoległą implementację kolejnych formularzy, w tym PIT-36 i PIT-28, należy stwierdzić, że istnieje ryzyko niedotrzymania terminów realizacji drugiego etapu oraz powstania dużej ilości błędów, co z punktu widzenia odpowiedzialności administracji podatkowej za bezpieczeństwo danych udostępnionych podatnikowi, jest niedopuszczalne.
Ministerstwo Finansów zaznacza jednocześnie, że omawiana nowelizacja nie przesądza o rezygnacji z udostępniania w usłudze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla podatników (Twój e-PIT) prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, lecz uruchomienie jej w późniejszym terminie. Zdaniem MF późniejsze uruchomienie usługi dla tej grupy podatników pozwoli na implementację do systemu zmian legislacyjnych w zakresie PIT-37 i PIT-38 oraz uwzględnienie racjonalizatorskich wniosków podatników, którzy korzystali z usługi, rozliczając swoje zeznanie podatkowe za rok 2018.
Przesunięcie w czasie uruchomienia II etapu usługi Twój e-PIT pozwoli (zdaniem MF) na przygotowanie mechanizmów do pozyskania danych z rejestrów zewnętrznych niezbędnych do zasilenia wstępnie wypełnionych przez organy podatkowe formularzy podatkowych udostępnionych podatnikowi za pośrednictwem portalu podatkowego, tak aby uzyskać pewność ich poprawności i bezpieczeństwa. Zmiana ta umożliwi również (wg MF) udoskonalanie aplikacji, w ramach której aktywowana została usługa udostępnienia podatnikowi za pośrednictwem portalu podatkowego rocznego zeznania podatkowego wstępnie przygotowanego przez organy podatkowe dla podatnika rozliczającego się na formularzach podatkowych PIT-37 i PIT-38 oraz rozszerzenie funkcjonalności usługi w zakresie udostępnienia i możliwości złożenia przez podatnika nowych wersji deklaracji PIT-37 i PIT-38 za rok 2019.
Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w IV kwartale 2019 roku.
Co ciekawe jeszcze na początku grudnia 2019 r. w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko informował, że “(…) od 15 lutego 2020 r. w usłudze udostępnione zostaną nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28, a usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego.”
Tak więc (jeżeli omawiany projekt nowelizacji przejdzie procedurę legislacyjną i stanie się obowiązującym prawem) usługa Twój e-PIT będzie dostępna (tak jak w zeszłym roku) tylko dla podatników rozliczających się na PIT-37 i PIT-38.
Warto jednak zauważyć, że z wytycznych dot. prawidłowej legislacji, jakie w swoich wyrokach wskazywał Trybunał Konstytucyjny (zob. np. wyrok z 15 lutego 2005 r. – sygn. K 48/04), niekorzystne dla podatników PIT zmiany w ustawie powinny zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw przed końcem listopada, by mogły wejść w życie od stycznia (tj. od nowego roku podatkowego). A przecież omawiana zmiana nie jest korzystna dla podatników, bo likwiduje istotne ułatwienie formalne przy składaniu zeznań podatkowych.
Ministerstwo Finansów nie informuje jednocześnie od którego roku (2021 r., czy 2022 r.?) możliwe stanie się uruchomienie usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS