A A+ A++

Zajęcia prowadzi aktor Marek Ślosarski, pomaga policja i wydział zdrowia w magistracie. To część kampanii: „Nie biorę, chcę żyć”.

Ewa Oleś: Prewencja jest tematem, który jest najważniejszy na tych warsztatach, natomiast te warsztaty nie odbiegają aż tak bardzo od klasycznych. Będą elementarne zadania aktorskie, etiudy, praca z tekstem – z tekstem specyficznym. Mówią o problemach. Projekt zakończy się w październiku salonem poezji opartym na twórczości kaskaderów literatury, czyli Wojaczka, Bursy, Dymnego i wielu innych. Nie trzeba wspomagać się żadnymi środkami psychoaktywnymi, żeby być artystą. O tym wszystkim będziemy próbowali dyskutować na tych warsztatach.


Projekt przybliża nam Ewa Oleś, sekretarz literacki w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Uczniowie szkół średnich chętnie wybierają warsztaty wakacyjne jako formę atrakcyjnego spędzania czasu, ale dla wielu uczestników po prostu wygrała miłość do teatru:

Kamil Walas: Zamiłowanie do teatru to jest, a swoją drogą jest to super sposób na poznanie nowych ludzi i spędzenie czasu w wakacje. Byłem mega pozytywnie zaskoczony i bardzo mi się podobały historie również opowiadane przez prowadzących warsztaty.

Żaklina Mrówka: To jest moja pasja. Szczerze powiedziawszy już bardzo ambitne, wpływające na to, co czuję, to jest coś, co też porusza wewnętrznie i wszystkie słowa, które są kierowane do nas, trafiają, bo są przekazywane w magiczny sposób – sposób teatru.

Kamil Walas: Całe warsztaty były przeprowadzone w sposób taki, że każdy ciągle miał ze sobą doskonały kontakt i to było też przecudowne.

– mówili Kamil Walas oraz Żaklina Mrówka z IX Liceum im. Norwida, uczestnicy teatralnych warsztatów.

Koordynatorem projektu jest Kamil Sowiński, młodszy aspirant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

Kamil Sowiński: Rozmawialiśmy z aktorami o tym, jak wiele zagrożeń czyha na naszą młodzież w dzisiejszych czasach i wśród tych zagrożeń padło zagrożenie narkomanii. Razem z aktorami rozmawialiśmy, jak stworzyć jakiś program, który mógłby pomóc młodzieży ustrzec się przed zagrożeniami, zrozumieć jak wielkim problemem są uzależnienia. Aktorzy zasugerowali, że takie warsztaty prewencyjno-teatralne byłyby dobrym rozwiązaniem. Działania są na samym początku wakacji i jednocześnie nie stwarzając oderwania od nauki młodzieży w trakcie roku szkolnego.

Zadania aktorskie, praca z tekstem, wierszami i ruch sceniczny warsztatowicze ćwiczą na scenie kameralnej i w sali prób częstochowskiego Teatru. Prewencyjne zajęcia sfinansował Wydział Zdrowia UM.

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Rok temu rozpoczęliśmy profilaktykę poprzez warsztaty teatralne. Młodzież też przekaże nam swoje opinie. Myślę, że to, czego się tutaj nauczy, jakiś element sztuki też zaprezentują, myślę, że będziemy kontynuować tę formę. Z policją od zeszłego roku prowadzimy kampanię „Nie biorę, chcę żyć”. Pewne elementy będziemy modyfikować dokładać, ale myślę, że warsztaty będą już stałym elementem naszej kampanii

– dodaje naczelnik Wydziału Zdrowia Grażyna Stramska-Świerczyńska. Warsztaty z udziałem młodzieży potrwają do 10 lipca.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznajcie harem Witkacego. I to nie byle jaki, bo metafizyczny
Następny artykułAugustów. Nad jeziorem Necko odsłonięto rzeźbę i multimedialną ławeczkę piosenkarki Marii Koterbskiej