Hobby wraca na kulturalne salony. Od 15 lipca do 31 sierpnia 2022 w Galerii pod żyrandolem Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza zobaczyć będzie można wystawę dotyczącą hobby, kolekcjonerstwa i zainteresowań mieszkańców i sympatyków Krosna – „Palcem po mapie. Hobby + podróże w czasie, krajowe i zagraniczne”. Szczególnie gorąco zapraszamy do udziału w otwarciu wystawy 15 lipca o godzinie 18.00.
WYSTAWA W RAMACH PROJEKTU „KULTURA REMIKSU: DOM + OSIEDLE + MIASTO”
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria pod żyrandolem, ul. Kolejowa 1, Krosno, woj. podkarpackie
Wernisaż: 15 lipca 2022, godzina 18.00
Wystawa czynna: od 15 lipca do 31 sierpnia 2022
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Wstęp: wolny
Zwiedzanie wystawy: poniedziałek, czwartek i piątek, godz. 14.00-18.00 oraz w dniu wydarzeń kulturalnych zgodnie z kalendarzem imprez dostępnym na stronie: www.rckp.krosno.pl
Grupowe zwiedzanie: poniedziałek – piątek, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: tel. 13 43 218 98, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Partnerzy: Instytut Dizajnu w Kielcach, Rada Osiedla Tysiąclecia, Miasto Krosno
Informacja o dofinansowaniu: Projekt „Kultura remiksu: dom + osiedle + miasto” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2022.
„Palcem po mapie. Hobby + podróże w czasie, krajowe i zagraniczne” to nieprzypadkowy tytuł dla całej wystawy. Zobaczyć będzie można artefakty z podróży – tych krajowych i tych zagranicznych, wspomnienia z czasów dzieciństwa i przywodzące na myśl właśnie odbyte podróże lub bliskie, a nawet całkiem z nimi dalekie skojarzenia. Podróż po gustach muzycznych czy nawiązania do filmów także znajdą swoje miejsce w galerii. Warto zobaczyć wycinek z wojaży dosłownych i w przenośni mieszkańców i sympatyków Krosna, a na własnej mapie podróży umieścić Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i tę niecodzienną wystawę – mówią organizatorzy.
Wśród kolekcji zgłoszonych na wystawę znalazły się: magnesy ze świata, pocztówki z Podkarpacia (choć kolekcja jest o wiele, wiele większa), pamiątki z podróży (te użyteczne, bo kolekcjonerka tylko takie przywozi), etykiety z piwa (prawdziwe perełki), kalendarze, porcelana i szkło z Krosna, kasety magnetofonowe i VHS, obrazki z gum Kaczor Donald, obrazki przedstawiające sylwetki sportowców z gum Kent i akcesoria kibica, karty z quizami wiedzowymi, flagami czy postaciami z komiksów, które znaleźć można było w chrupkach, wycinki z programów telewizyjnych, znaczki z magazynu Bravo, paski, tzw. stripy – historyjki obrazkowe z gazet, naklejki, flipery, żetony. Także vlepki, a nawet deskorolki. Swoje miejsce na wystawie znalazły też hafty, wyplatane bransoletki czy stroje historyczne.
Ten ogrom zbiorów to zaledwie wycinek tego, co zobaczyć będzie można na wystawie. A sama wystawa, sposób aranżacji galerii i ekspozycji kolekcji to także pomysł kolekcjonerów oraz zaproszonych gości. W lipcu odbyły się warsztaty projektowania wystaw, prowadzone przez Dominikę Janicką – p.o. dyrektorki artystycznej w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Podczas warsztatów powstały makiety i pomysły na to, jak zaaranżowana zostanie galeria, opracowano sposób eksponowania kolekcji i zaprojektowano całą infrastrukturę wystawową. W warsztatach wzięły udział dzieci, młodzież i dorośli, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, od których dowiedzieliśmy się, czy wystawa prezentowana będzie w sposób atrakcyjny dla odbiorcy w każdym wieku, ale też czy będzie ona dostępna.
O projekcie „Kultura remiksu: dom + osiedle + miasto”
Projekt „Kultura remiksu” wraca do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Od czerwca do listopada mieszkańcy Krosna i okolic oraz przyjezdni będą mogli wziąć udział w jedynej w swoim rodzaju wystawie, a nawet sami ją stworzyć, w cyklu warsztatów, wysłuchać historii o mieście i ludziach wartych poznania oraz zwiedzić Krosno z mapą i słownikiem miejsc umownych. Jako instytucja, która nieustannie zbiera i kolekcjonuje, rok starsi, z mniejszą ilością miejsca, a większą liczbą wydarzeń, po raz drugi zapraszamy do udziału w projekcie „Kultura remiksu: dom + osiedle + miasto”.
W poprzedniej edycji do udziału w wystawie zaprosiliśmy mieszkańców osiedla Tysiąclecia, w tym roku zapraszamy mieszkańców wszystkich dzielnic i osiedli Krosna. W projekcie wciąż istotny będzie udział uczestników pierwszej edycji „Kultury remiksu”, zostaną oni gospodarzami i współorganizatorami wydarzenia. To oni podczas planowania kolejnych działań wskazali tematy przewodnie cyklu warsztatów, podcastów czy wydawnictw. Niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy zainteresowań ważna jest komunikacja – ta werbalna i ta wizualna i to właśnie ona będzie motywem przewodnim całego projektu – mówią organizatorzy.
Źródło: RCKP Krosno
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS