A A+ A++

Latem prawdziwą zmorą kierowców jest oślepiające słońce położone nad horyzontem. Wtedy łatwo nie zauważyć pieszego, rowerzysty lub stojącego na poboczu pojazdu. Właśnie oślepieniem przez słońce tłumaczył się sprawca wypadku ze Skierniewic.

Słońce niezależnie od pory roku potrafi być zmorą kierowców, szczególnie latem gdy znajduje się nisko nad horyzontem, może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Okazuje się bowiem, że kąt padania promieni słonecznych sprawia, iż zasłony  przeciwsłoneczne czy okulary mogą okazać się niewystarczające. Czy jest na to rada? Tak, należy na tyle zwolnić  aby mieć czas na reakcję. Jeśli zaś, kąt padania promieni jest na tyle duży że możemy użyć zasłony przeciwsłonecznej warto pamiętać o kilku zasadach.  
➢    Rzeczy które trzymamy za zasłoną przeciwsłoneczną.
Wielokrotnie zdarza się, że kierowcy w swoich autach właśnie w tym miejscu trzymają wszelakiego rodzaju dokumenty, ważne kartki, czasem są to skrobaki do szyb potrzebne zimą itp. Przedmioty te mają jedną wspólną cechę  mogą w najmniej spodziewanym momencie wypaść dekoncentrując kierowcę.
➢    Jakość zamocowania zasłony
Z czasem od wielokrotnego używania, jak każda rzecz i ta potrafi się zużyć. Jeśli zasłona opada warto sprawdzić  stan jej zamocowania. W niektórych modelach aut można ją szybko wyregulować, w innych jest to część wymienialna. Pamiętajmy również, że w wielu modelach samochodów zasłonę można wypiąć przysłaniając np. część bocznej szyby, dzięki której oślepiające słońce nie będzie dla nas tak uciążliwe podczas jazdy.
➢    Wysokość
Jeżeli osłona przeciwsłoneczna nawet po jej opuszczeniu jest  zbyt wysoko na pewno należy podwyższyć fotel. Pamiętajmy, że wraz ze zmianą położenia fotela musimy ponownie ustawić lusterka w naszym aucie

I naszym zdaniem jedna z ważniejszych rad na słoneczne dni:

Utrzymuj przednią szybę w czystości  

Gdy słońce znajdzie się tuż nad horyzontem wyjątkowo  mocno podkreśla zabrudzenia na Twojej szybie. Jest źródłem światła przeszkadzającego Twoim oczom w obserwacji drogi, a także przyczyną ich zmęczenia. Nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji drogi może stać się przyczyną wypadku.

Źródło: policja łódzka

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAsteroida przeleci obok Ziemi. Będzie 4 razy bliżej niż Księżyc
Następny artykułZNAKOMITY WYNIK MATURY W „BAŻYNIAKU” W OSTRÓDZIE! 99 % UCZNIÓW ZDAŁO!