Wzrost cen miału i węgla, inflacja oraz drogie paliwa – takie czynniki składają się na podwyżki, które są zmuszone wprowadzać spółki odpowiadające za ogrzewanie bloków, budynków oraz domów. W Sokółce taryfy za ciepło dla niektórych odbiorców obowiązują od 2021 roku. Jednak we wrześniu zanosi się na podwyżki.
Firma Celsium z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej dostarcza ciepło dla kilku miejscowości, w tym dla Sokółki. Ogrzewanie dotyczy zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych. Spółka wytwarza ciepło na kotłach węglowych i biomasowych. Jest też zobowiązana do posiadania koncesji na prowadzoną działalność ciepłowniczą. W myśl ustawy przedstawia prezesowi Urzędu Regulacji i Energetyki taryfy dla ciepła do zatwierdzenia. Powinny one zapewnić przedsiębiorstwu rentowność.
– Poziom cen wytwarzania ciepła determinowany jest przede wszystkim wysokością kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo energetyczne, w tym głównie kosztów paliwa, jak i wielkością zamówionej przez odbiorców mocy cieplnej oraz sprzedanego ciepła – informuje Dagmara Nowak-Trochimiuk, dyrektor Biura Zarządu firmy Celsium.
Taryfa dla ciepła w Sokółce obowiązuje od września 2021 roku. W styczniu i maju dokonano nieznacznej korekty (o około 1 procent). Został tam uwzględniony wzrost kosztów miału i biomasy, zniwelowany jednak poprzez obniżenie cen emisji CO2. Jest to spowodowane wyjściem z sytemu handlu emisjami.
– W maju natomiast podwyższono taryfę o 5,25 procent uwzględniając wyłącznie wzrost cen miału. Obecna taryfa obowiązuje do 8 września 2022 roku, dlatego też spółka obecnie występuje z wnioskiem o zatwierdzenie nowej taryfy na ciepło. Wniosek nasz będzie uwzględniał wzrost kosztów zakupu paliw, energii elektrycznej, kosztów pracy oraz wysoką inflację. Poziom wzrostu cen taryfowych będzie znany dopiero po zatwierdzeniu tej taryfy przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – kontynuuje dyrektor biura.
Sokólska miejska sieć cieplna to około 15 km rurociągów. W mieście są dwa podstawowe źródła ogrzewania. 92 procent energii potrzebnej do ogrzania Sokółki i zasilenia w ciepłą wodę użytkową Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kupuje od firmy Celsium. Osiem procent pochodzi z lokalnej kotłowni.
(orj)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS