A A+ A++
42 lata temu wydarzenia, do których doszło w Świdniku, zmieniły bieg historii całego kraju. 8 lipca 1980 roku pracownicy WSK na wieść o drastycznych podwyżkach cen w zakładowym barze przerwali pracę i rozpoczęli strajk.

Trwający 81 godzin protest, który zakończył się jednym z pierwszych w dziejach pisemnym porozumieniem między władzami komunistycznymi a robotnikami, przeszedł do historii jako Świdnicki Lipiec.

10 lipca odbędą się uroczystości rocznicowe, które organizują Miejski Ośrodek Kultury oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Świdnik S.A. Partnerami wydarzenia są: Miasto Świdnik, PZL-Świdnik i Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Lublinie. Patronat honorowy nad obchodami objęli: Artur Soboń – Poseł na Sejm, burmistrz Waldemar Jakson oraz Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. 

Część oficjalna rozpocznie się przed południem. O godz. 9.30 uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty pod pomnikiem „Świdnickiego Lipca” znajdującym się na terenie PZL Świdnik. Następnie udadzą się do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie o godz. 11.30 zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Tuż po niej zaplanowano prelekcję, którą poprowadzą pracownicy lubelskiego IPN.

Rodzinne świętowanie

To nie jedyny sposób, w jaki świdniczanie uczczą wydarzenia sprzed 42 lat. W niedzielę zaplanowano również festyn rodzinny, który odbędzie się na muszli koncertowej CUS i placu z fontanną. Już od godz. 12.00 na najmłodszych będą czekały: plac zabaw, balonowe zoo, animacje taneczne i fotobudka. O godz. 15.00 grupa Tańcobajka wystawi spektakl „Smoki, Damy i Rycerze”, a o 17.00 Łukasz Jemioła i zespół Retro zagrają świdniczanom do tańca.

Dla życia i wolności

W tegoroczne obchody 42. rocznicy Świdnickiego Lipca włączy się Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” S.A. W niedzielę, na parkingu przed świątynią przy ul. Wyszyńskiego zaparkuje ambulans RCKiK. Chętni będą mogli oddać krew lub zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w godz. 8.30-14.0.

Chętni do oddania krwi muszą mieć ukończone 18 lat i posiadać przy sobie dokument tożsamości. Powinni być wypoczęci, po lekkim śniadaniu, a dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu. Na oddających krew czekają upominki przygotowane przez Urząd Miasta Świdnik, Powiat Świdnicki oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”. Patronat honorowy nad akcją objęli: burmistrz Waldemar Jakson, starosta Łukasz Reszka i Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo- Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

af

Głos Świdnika IPN oddział w Lublinie KM NSZZ Solidarność WSK PZL-Świdnik MOK Świdnik PZL-Świdnik Świdnicki Lipiec 80 Świdnik Urząd Miasta w Świdniku

Artykuł przeczytano 42 razy

Last modified: 7 lipca, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSytuacja Roberta Lewandowskiego jest jasna. “Prawo po stronie Bayernu”
Następny artykułOczyszczanie atmosfery w Ferrari