Tablica z czarną dłonią jest nowym pomysłem GDDKiA na walkę z kierowcami, którzy wjeżdżają na autostrady i drogi ekspresowe pod prąd. Co znaczy?
rozwiń >
Tablica z czarną dłonią. Czemu jest potrzebna?
Wjeżdżanie na autostradę i drogę ekspresową pod prąd jest istną plagą na polskich drogach. I co więcej, sytuacja taka tworzy ekstremalnie niebezpieczny scenariusz. Zakładając że auto jadące pod prąd zderzy się z pojazdem jadącym np. przepisowe 140 km/h, ryzyko śmierci drogowej staje się szczególnie wysokie. Aby przeciwdziałać zjawisku, przy zjazdach z autostrad i dróg ekspresowych GDDKiA zaczęła montować tablicę z czarną dłonią.
Jak wygląda tablica z czarną dłonią?
Czarna dłoń posiada na sobie znak B-2 zakaz wjazdu. Nad nią pojawia się napis “STOP”, a pod nią napis “Zły kierunek”. Co więcej, punktem charakterystycznym jest również żółte, odblaskowe tło. Tablica ma ostrzec kierowców, którzy włączając się do ruchu na trasach A lub S wybrali złą drogę. Ma ich ostrzec w ostatnim momencie. Tak żeby mogli wycofać się w ostatnim momencie i nie wjechać na trasę pod prąd. Znaki te będą się pojawiać nie tylko w obrębie węzłów, ale również MOP-ów.
Ile jest tablic z czarną dłonią w Polsce?
Na razie GDDKiA zamontowało przy polskich drogach w sumie prawie 120 tablic z czarną dłonią. A będzie montować kolejne. Po pierwsze dlatego, że ostrzeżenie graficzne może przemawiać do kierujący. Po drugie dlatego, że pomysł wynika z doświadczenia innych krajów europejskich. Podobne znaki można znaleźć przy zjazdach z autostrad i dróg ekspresowych w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji.
Gdzie są montowane tablice z czarną dłonią?
Gdzie konkretnie można znaleźć tablicę z czarną dłonią? Przykładów takich szlaków może być naprawdę wiele. Poniżej część z nich:
- A1 – Łódź Górna i Piątek,
- A2 – Stryków i Zgierz,
- S1 – Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń,
- S2 – Patriotów w Warszawie,
- S3 – Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe,
- S5 – Czerniejewo,
- S6 – Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale,
- S7 – Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki,
- S8 – Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki,
- S10 – Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo,
- S11 – Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście,
- S12 – MOP-y Markuszów, Piaski Zachód,
- S17 – MOP Niwa Babicka i Sarny,
- S19 – Kock Południe i Kock Północ,
- S52 – Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska
- S74 – Kielce Zachód.
Mandat za jazdę pod prąd autostradą lub drogą ekspresową
Tablica z czarną dłonią jest tak naprawdę… ukłonem w stronę kierowców. Przypomina ona w newralgicznym punkcie, że kierujący nie wykazał się znajomością przepisów, a do tego zaraz może popełnić kolejne wykroczenie, a nawet spowodować karambol. Tablica jest ukłonem w stronę kierowców, bo w Polsce obowiązują przepisy dotyczące znaków pionowych i poziomych oraz zasad ruchu. I tak naprawdę to one zabraniają jazdy pod prąd na autostradzie czy drodze ekspresowej. Jest nawet sankcja za niestosowanie się do zapisu.
Według nowego taryfikatora mandatów jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych oznacza 2000 zł grzywny. Jednocześnie kierujący dostanie aż 6 punktów karnych.
Czarna dłoń to nowy znak drogowy? Nie do końca…
Na koniec jeszcze jedno pytanie. Tablica z czarną dłonią jest znakiem drogowym? No właśnie… nie. Nie znajduje się w oficjalnym wykazie opublikowanym w rozporządzeniu ministra. Tablica ta nie ma zatem charakteru wiążącego dla kierowców. Ale nawet nie ma takiej roli. Ma raczej informować, ostrzegać i ewentualnie krzyczeć do kierujących. Tyle. Zatem choć nie jest znakiem drogowym, lepiej jej nie ignorować.
Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS