A A+ A++
Wiadomość
gry
4 lipca 2022, 13:40

Sony zarejestrowało patent, który może mieć na celu dodanie obsługi urządzeń peryferyjnych z ery PlayStation 3 na PS4 i PS5. Dzięki niemu granie w klasykę w ramach abonamentu PS Plus Premium stałoby się doświadczeniem bliższym oryginalnemu.

W SKRÓCIE:

  • Sony otrzymało patent na emulację gier wideo z wykorzystaniem urządzeń peryferyjnych z ery PS3;
  • jeśli zostanie on w pełni wykorzystany, granie na PS4 i PS5 w produkcje z katalogu klasyki PS Plus Premium może nieco bardziej przypominać oryginalne doświadczenie.

„Systemy i metody konwersji starszego kodu na zaktualizowany kod” – tak brzmi pełna nazwa wniosku patentowego, zgłoszonego przez firmę Sony Interactive Entertainment 16 grudnia 2021 roku (ang. “Systems and Methods For Converting A Legacy Code Into An Updated Code”).

Dokument został opublikowany przed czterema dniami (30 czerwca); szczegółowo opisano (via GameRant) w nim sposób emulacji gier wideo, który zakłada wykorzystanie urządzeń peryferyjnych, takich jak EyeToy, PlayStation Mouse, „stare” pady DualShock, PSP Go, PS Move oraz „klasyczny czytnik kart” (ang. legacy card reader).

Granie w gry z PS3 na PS5 - Sony może zapewnić doświadczenie bliższe oryginalnemu - ilustracja #1

Schemat z dokumentacji – po lewej przedstawiono wymienione wyżej urządzenia. Źródło: PatentScope.wipo.int.

Granie jak za dawnych lat…

Może to oznaczać wszystko i nic. Niewykluczone jednak, że Sony zamierza poprawić doświadczenie płynące z grania w chmurze w produkcje z ery PS3 – a być może i starsze – na PS4 i PS5. Opcja ta jest obecnie dostępna w ramach abonamentu PS Plus Premium, jednak pozostawia nieco do życzenia.

Karty przedpłacone PS Plus kupisz tutaj

W ramach rozszerzania katalogu klasyki, SIE może chcieć zapewnić graczom dostęp do gier, które – wydawałoby się – zostały skazane na zapomnienie. Mam tu na myśli choćby produkcje towarzyskie pokroju serii SingStar, wydawane głównie na PS2 i PS3.

…czy jedynie jego namiastka?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy Sony zamierza uczynić „stary” sprzęt w pełni kompatybilnym z PS4 i/lub PS5, czy – co wydaje się bardziej prawdopodobne – dołożyć starań, aby poszczególne jego funkcje zaczęły być w jakiś sposób obsługiwane przez konsolę dziewiątej generacji. Jeśli tak, prawdopodobnie znajdą one zastosowanie w oferowanej przez SIE ofercie streamingowej – raczej trudno wyobrazić sobie, aby nagle pełna wsteczna kompatybilność gier z PS3 miała stać się faktem.

„Nowe emulatory” w drodze

Jako dowód, że nie jest to sprawa przedawniona, a Sony nie zamierza ograniczać się do tego, co już oferuje, niech posłuży świeże ogłoszenie o pracę, zauważone na portalu LinkedIn.com przez użytkowników forum ResetEra. Jasno wynika z niego, że firma szuka nowych ludzi do działu „Narzędzia i Technologie”, którzy zajmowaliby się pozycjami z katalogu klasyki PS Plus Premium. Zatrudnieni mieliby „dodawać nowe funkcje i opracowywać nowe emulatory”.

Granie w gry z PS3 na PS5 - Sony może zapewnić doświadczenie bliższe oryginalnemu - ilustracja #2

Ogłoszenie o pracę. Źródło: LinkedIn.com / ResetEra.

Czas pokaże, co z tego wyniknie. Być może wszelkie potencjalne ulepszenia są z góry przeznaczone dla mocniejszej wersji PS5, która ponoć powstaje. Niewykluczone również, że Sony zamierza po prostu przetestować pewne rozwiązania, a ostatecznie żadne z nich nie ujrzy światła dziennego. Bo choć z jednej strony karty pamięci można darzyć sentymentem, to dziś wydają się raczej ciekawostką niż rozwiązaniem, które mogłoby konkurować z zapisywaniem postępów w grach na dysku SSD czy w chmurze.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPociągiem nad morze czy autem. Co się bardziej opłaca, jak zaoszczędzić [OBLICZAMY]
Następny artykułKrótszy postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów