A A+ A++
Reklama

Dobrze zaprojektowany plac zabaw to nie tylko miejsce, w którym nasze dzieci będą mogły się świetnie bawić. Zapewnia też niezbędną dla zdrowia dawkę ruchu oraz pomaga rozwijać ważne umiejętności. W dodatku daje możliwość wspólnej zabawy z rówieśnikami.

Reklama

Jednak, żeby takie miejsce spełniało swoje zadanie, musi zostać stworzone w sposób, który zapewni nie tylko mnóstwo rozrywki i atrakcji, ale też bezpieczne warunki. Z tego właśnie powodu, przed rozpoczęciem swojego projektu, należy wiedzieć, na jakie elementy warto zwrócić uwagę.

Znajdź najlepszą lokalizację

Dobra lokalizacja to podstawa każdego projektu, nie inaczej jest w przypadku miejsca przeznaczonego do zabawy. Osoby, które mają w swojej najbliższej okolicy osiedlowy plac zabaw, są szczęściarzami, ponieważ ich dzieci mają do niego łatwy dostęp. Jeśli jednak nie możemy skorzystać z takiego rozwiązania, a posiadamy niewykorzystany kawałek ogrodu, umieszczenie tam przynajmniej kilku elementów zachęcających dziecko do ruchu będzie świetnym rozwiązaniem. Przy wyborze właściwego położenia istotne są takie kwestie jak:

  • ogrodzenie od strony ulicy,
  • oddalenie od elementów stwarzających zagrożenie,
  • dostęp do przestrzeni pozwalającej na bezpieczną zabawę,
  • odpowiednie nasłonecznienie,
  • plac powinien być dobrze widoczny z domu, tak by widzieć dzieci, nawet gdy przebywają w ogrodzie same.

Dostosuj plac do potrzeb dzieci

Najważniejszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, projektując plac zabaw to jego przyszli użytkownicy, czyli nasze dzieci. Dlatego właśnie warto uwzględnić w nim elementy, które są zgodne z ich zainteresowaniami, na przykład ścianka wspinaczkowa nie będzie dobrym rozwiązaniem dla dziecka, które boi się wysokości. Nie planujmy więc, patrząc tylko na to, co sami uznamy za atrakcyjne rozwiązanie, albo na to, co będzie dobrze wyglądało. Najłatwiejszym rozwiązaniem może być po prostu obserwowanie jakiego rodzaju zabawy najbardziej interesują nasze dziecko w czasie wizyty na placu zabaw i zawarcie ich również w swoim projekcie.

Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa

Jest kilka rzeczy, które należy uwzględnić w swoich planach tak, by cała konstrukcja była bezpieczna w użyciu nawet dla małego dziecka. Po pierwsze trzeba zadbać o zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy różnymi częściami placu, na przykład huśtawka potrzebuje wystarczająco dużo miejsca, by dziecko nie zahaczyło o inny element podczas zabawy. Drugą istotną kwestią, jest zabezpieczenie wszystkich elementów i zamontowanie barierek na tych, które znajdują się na wyższym poziomie. Dzięki temu ułatwimy dzieciom poruszanie się i zminimalizujemy ryzyko upadku.

Postaw na jakość

Istotne jest też wybranie dobrego producenta wyposażenia placów zabaw, Kompan to sprawdzone rozwiązania, które będą służyć naszym dzieciom przez wiele lat. Warto sprawdzić, w jaki sposób testowane były interesujące nas produkty, a także jakie materiały zostały wykorzystane do ich stworzenia. Również w przypadku tworzenia niektórych elementów od podstaw zwróć uwagę na jakość materiałów. Kiedy chodzi o rozwiązania, które mają zapewnić bezpieczeństwo naszym dzieciom, nie warto szukać tańszych zamienników kosztem trwałości i wytrzymałości.

Dobra nawierzchnia to podstawa

Nawierzchnia to podstawa, na której zbudowany zostanie plac. Nie wystarczy wyznaczenie kawałka trawy i postawienie na nim wybranych elementów. Trawa szybko zostanie zniszczona w czasie użytkowania, a ziemia pod nią może być nierówna, co zwiększa ryzyko potknięcia się przez dziecko. Nie mówiąc już o tym, że wystarczy odrobina deszczu, by powstało błoto, które uniemożliwi zabawę. Już na starcie należy też wykluczyć podłoże betonowe, które jest po prostu zbyt niebezpieczne. Warto więc rozejrzeć się za odpowiednim rozwiązaniem, na przykład maty amortyzujące upadek będą świetnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa w pobliżu ścianek wspinaczkowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpłata od “małpek”. Rekordzista sprzedaje 500 butelek dziennie
Następny artykułJasełka – „Błękitny prezent”