Minister Przemysław Czarnek zapowiedział, że już wkrótce gry komputerowe trafią do podstawy programowej. Początkowo stanie się tak z dwoma tytułami.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zainaugurowało nowy projekt, nazwany „Gry w edukacji”. „To kolejny etap unowocześniania polskiej szkoły” – powiedział na poświęconej mu konferencji minister Czarnek – „Ostatnie dwa, trzy lata to potężne inwestycje w informatyzację, w sprzęt komputerowy, przyłączenie wszystkich szkół bez wyjątku do szybkiego internetu, to Laboratoria Przyszłości za miliard złotych, to sprzęt komputerowy w okresie pandemii”.
Minister zapowiedział też, że jeszcze w tym roku gry komputerowe trafią do podstawy programowej jako treści rekomendowane. Czarnek dodał, że w ten sposób staną się częścią procesu nauczania w polskich szkołach. To pionierskie rozwiązanie, żadne państwo na świecie jeszcze nie zdecydowało się na podobny ruch. Początkowo obejmie to dwa tytuły.
Pierwszym z nich będzie „This War of Mine”, słynna gra polskiego producenta 11 Bit Studios. Gra zainspirowana została wojną na Bałkanach, a gracz obejmuje w niej kontrolę nad grupą cywili, którzy próbują przeżyć w trakcie konfliktu zbrojnego. Ta produkcja spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem graczy i krytyków, którzy często zwracali uwagę na jej pacyfistyczne przesłanie i dojrzałe treści. Z racji zmuszania graczy do podejmowania trudnych decyzji, które, jak ostrzega sam producent, mogą wywołać wyrzuty sumienia, a także scen przemocy, jest przeznaczona dla dorosłych, dlatego trafi do programu ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.
Drugą grą, która będzie rekomendowana także młodszym uczniom, jest „Gra szyfrów”. Została stworzona przez niedawno powstałe Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. Gracze przechodzą w niej cztery misje, które uczą ich o wojnie polsko-bolszewickiej i wpływie pracy polskich kryptologów na zwycięstwo.
Wprowadzenie tych gier do programu nie narazi rodziców na dodatkowe wydatki. Uczniowie i nauczyciele już teraz mogą pobrać This War of Mine za darmo z portalu Gry w Edukacji, a Gra Szyfrów jest dostępna – również za darmo – na popularnej platformie Steam.
Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS