pozostałe
30 czerwca 2022, 12:30
TikTok znalazł się na celowniku amerykańskiej Komisji Łączności. Organizacja chce całkowitego zbanowania aplikacji.
TikTok znalazł się na celowniku amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (ang. Federal Communications Commission, FCC). Jej członek chce, by aplikacja stała się niedostępna dla użytkowników. Powodem jest zaś polityka prywatności serwisu.
FCC chce bana dla TikToka
Jeden z komisarzy FCC (w skład kierownictwa komisji wchodzi trzech komisarzy oraz przewodnicząca), czyli Brendan Carr, wystosował pismo skierowane do Tima Cooka (CEO Apple) oraz Sundar Pichai (CEO Alphabet i Google).
Wnioskuje w nim o całkowite usunięcie TikToka z obu platform. Oznaczałoby to, że aplikacja zniknęłaby ze sklepów Google Play oraz App Store.
Motywacją dla obu firm ma być zaś fakt, że według Carra TikTok działa w sprzeczności z regulaminami Google oraz Apple. Niespełnienie tych wymagań jest zaś wystarczającym powodem, by usunąć aplikację.
Czym naraził się TikTok
Wniosek Brendana Carra jest związany z zarzutami, które coraz częściej kierowane są w stronę TikToka. Serwis ma gromadzić ogromne ilości danych na temat swoich użytkowników, w tym także wrażliwe informacje.
Teza ta znalazła zresztą poparcie w badaniach firmy URL Genius. Według nich żaden serwis nie przekazywał tylu danych na nasz temat innym podmiotom, co TikTok.
Według Brendana Carra dane te mają zaś płynąć szerokim strumieniem w stronę Chin. Rząd w Pekinie ma posiadać nieograniczony dostęp do informacji gromadzonych przez tę platformę społecznościową.
Serwis został oskarżony o uzyskiwanie dostępu do prywatnych wiadomości oraz haseł. Ma być to więc bezpośrednie zagrożenie dla amerykańskich obywateli.
Oczywiście trudno stwierdzić, czy wniosek FCC przełoży się w jakikolwiek sposób na rzeczywistość. To w gruncie rzeczy jedynie prośba, której Google oraz Apple nie muszą spełniać. Komisarz FCC zażądał jednak wyjaśnień w wypadku, gdyby firmy nie zdecydowały się na zbanowanie aplikacji.
Warto przy tym wspomnieć, że Brendan Carr mówi w swoim wniosku o usunięciu TikToka z App Store oraz Google Play bez rozróżnienia na poszczególne rynki. Pismo to nie dotyczy więc jedynie USA, ponieważ duża część świata korzysta z obu sklepów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS