Relacje norwesko-rosyjskie zostały wystawione na ciężką próbę. Rosjanie oskarżają Norwegów o nielegalny zakaz przewiezienia ładunku z żywnością na wyspę Spitsbergen. Ten miał trafić do pracujących na wyspie kilkuset rosyjskich górników. Rosja zamierzała wysłać tam dwie ciężarówki z siedmioma tonami zaopatrzenia. Dlaczego Norwegowie nie chcą się zgodzić na transport? Wszystko przez obowiązujące sankcje wprowadzone przez Unię Europejską.
Rosja oskarża Norwegię o nieprzestrzeganie założeń traktatu paryskiego
Polityk Konstantin Kosaczow zarzucił Norwegii, że ta nie przestrzega postanowień wynikających z traktatu paryskiego, podpisanego w 1920 r. Według dokumentu archipelag Svalbard wraz z wyspą Spitsbergen został terytorium zależnym Norwegii, ale jednocześnie każdy kraj sygnatariusz ma przyznane prawa do połowów, polowań i odkrywania zasobów mineralnych. Rosja ma zagwarantowane wydobywanie węgla.
Polecamy: Duże zmiany dla pacjentów. Nowe uprawnienia POZ i lista leków refundowanych
Norwegia odcięła towary z Rosji. Efekt sankcji UE
Według piątego pakietu sankcji UE pod koniec kwietnia Norwegia zamknęła swoje przejścia dla rosyjskich towarów. Decyzja dotyczy zarówno granicy lądowej, jak i portów morskich. Ambasada Rosji wystosowała apel do MSZ Norwegii, by zrobiono wyjątek dla transportu żywności wysłanej dla górników mieszkających na wyspie Spitsbergen, przypominając o traktacie. Oslo nie zmienia jednak zdania i nie planuje zmiany obowiązujących zasad.
Czytaj: Ogromne kary dla influencerów. Lista celebrytów jest długa
Rosyjscy górnicy z Spitsbergen mogą zostać bez jedzenia
Stanowcza odmowa Norwegii została zinterpretowana przez Rosjan jako atak, przez który “łamane są podstawowe prawa człowieka oraz zasady humanitaryzmu”. Kosaczow podkreśla, że pozostawienie górników bez jedzenia jest niemoralne i może wywołać kryzys. Rosyjski polityk stwierdza też, że działania Norwegów naruszające ustalenia traktatu paryskiego poddają w wątpliwość status archipelagu Svalbard.
– Suwerenność we współczesnym świecie nie jest już tylko prawem i możliwością sprawowania pełni władzy państwowej na danym terytorium, ale także prawem i zdolnością do zagwarantowania i ochrony praw jego obywateli – tłumaczył wiceszef wyższej izby rosyjskiego parlamentu na Telegramie.
SW
Czytaj także:
Roskosmos zaatakowany. To odpowiedź hakerów na rosyjskie pogróżki
Norwegia pomoże Ukrainie. Będzie wysyłka szczególnej broni
Budowa zapory na granicy na finiszu. Straż Graniczna pokazała jak wygląda bariera
Przełomowa decyzja Bidena. Polska rośnie w NATO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS