A A+ A++
Wiadomość
sprzęt i soft
29 czerwca 2022, 09:05

Niektóre procesory Intela mogą mieć problemy z wydajnością. Wszystkiemu winny jest Windows Defender, który negatywnie wpływa na CPU amerykańskiej firmy.

Źródło fot. powyżej: Unsplash / Ed Hardie

O problemie wbudowanego oprogramowania antywirusowego donosi portal TechPowerUp. Odkrycie nie byłoby możliwe bez narzędzia Counter Control, opracowanego przez Kevina Glynn’a. Umożliwia ono na monitorowanie oraz rejestrowanie wydajności procesorów Intela. Głównym winowajcą miał być proces ochrony przed złośliwym oprogramowaniem MsMpEng.exe, który zużywał cykle procesorów Intela, negatywnie wpływając na ich wydajność.

Jak wykryto problem z Windows Defender?

Oprogramowanie stworzone przez Kevina odpowiedzialne jest za używanie wszystkich siedmiu sprzętowych liczników wydajności w procesorach Intel Core. Dodatkowo wykorzystywane są również trzy liczniki o stałej funkcji, a każdy z nich może być zaprogramowany w jednym z czterech trybów.

Windows 11 kupisz tutaj

Przyczyną spadku wydajności procesorów Intel jest to, że Windows Defender losowo korzysta z liczników wydajności sprzętowej. Normalne narzędzia systemowe używają tego licznika w trybie 3, aczkolwiek Windows Defender jest ustawiony w trybie 2, co powoduje zajmowanie zasobów systemowych.

Windows Defender może spowolnić procesory Intela - ilustracja #1

Wyniki testów przeprowadzonych w programie Cinebench pokazują skalę problemu. Źródło: TechPowerUp

Do potwierdzenia tej teorii portal TechPowerUp wykorzystał benchmark renderowania Cinebench R23, w którym wykonano testy na procesorze Core i9-10850K. Podczas jednej z prób ochrona w czasie rzeczywistym była włączona, natomiast podczas drugiej TPU wyłączyło tę usługę. Dla pierwszego wariantu testowego uzyskano wynik 15 824 punktów, co oznacza spadek o około 1000 punktów w stosunku do dotychczasowego wyniku całkowitego (16 813). Daje to więc wydajność mniejszą o około 6%.

Wyniki benchmarku jasno pokazują, że błąd w Defenderze powoduje zwiększenie zużycia zasobów, a co za tym idzie, zmniejszenie wydajności procesorów Intela. Co ciekawe, sytuacja ta nie występuje w przypadku procesorów od AMD.

Jak nie stracić wydajności?

Pierwszym sposobem na poradzenie sobie z tą przypadłością byłoby wyłączenie monitorowania w czasie rzeczywistym Windows Defendera. Oczywiście nie polecamy tej metody, bowiem może to narazić komputer na zakażenie szkodliwym oprogramowaniem.

Może Cię zainteresować:

Druga metoda jest mniej inwazyjna, a do jej wykonania potrzebne jest oprogramowanie ThrottleStop. Aplikacja ta posiada funkcję o nazwie „Windows Defender Boost”, która ma zapewnić maksymalną wydajność i dokładne monitorowanie podstawowego zegara efektywnego we wszystkich aplikacjach.

Jak na razie Microsoft nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie. Należy się jednak spodziewać, że firma nie pozostawi tej sytuacji bez żadnej reakcji, a w najbliższym czasie zostanie wydana łatka naprawiająca błąd Windows Defendera.

Windows Defender może spowolnić procesory Intela - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiatowe Forum Miejskie niedostępne dla rowerów. Trochę wstyd [KOMENTARZ]
Następny artykułSANOK. Sesja absolutoryjna w powiecie