Na najbliższą niedzielę i poniedziałek przewidziano oficjalne uroczystości ogłoszenia św. Sebastiana patronem Polkowic. Dekret papieża Franciszka odczyta biskup legnicki. Tego samego dnia radni zbiorą się na nadzwyczajnej sesji rady.
Uroczystości rozpocznie msza św. wigilijna w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana. Po mszy zaplanowano koncert skrzypcowy Sary Dragan – w hołdzie św. Sebastianowi. Główne uroczystości przewidziano jednak na poniedziałek, 4 lipca. Rankiem w kościele pw. św. Michała Archanioła zostanie odczytany dekret Stolicy Apostolskiej, przyznający Polkowicom patronat św. Sebastiana.
Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Dokładnie 342 lata wcześniej w murach tego samego kościoła rajcy miejscy i burmistrz Polkowic uroczyście zawierzyli Polkowice św. Sebastianowi, modląc się do niego o ratunek od zarazy, która opanowała miasto. Do dziś w ołtarzu bocznym kościoła znajduje się XVII-wieczny obraz wotywny, przedstawiający męczeńską śmierć świętego.
Na godz. 11 zaplanowano mszę św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie burmistrz Polkowic wraz z przewodniczącym rady miejskiej odczytają modlitwę zawierzenia miasta św. Sebastianowi. Ukoronowaniem dnia będzie uroczysta sesja rady z jednym punktem obrad: ustanowienia św. Sebastiana patronem Polkowic oraz ustanowienia dnia 4 lipca dniem patrona Polkowic.
Polkowice od wielu lat przygotowywało się na przyjęcie patronatu. W latach 2003-2005 odbywały się msze św. za miasto i mieszkańców w dniu wspomnienia liturgicznego św. Sebastiana – 20 stycznia. Miał też powstać pomnik świętego, przygotowywany przez Towarzystwo Miłośników Polkowic.
Ale prawdziwego tempa działań w kierunku nadania Polkowicom patronatu doczekaliśmy się po ostatnich wyborach samorządowych. Do przypominania i promowania postaci św. Sebastiana i całej spuścizny historycznej Polkowic zachęca burmistrz Łukasz Puźniecki.
– Mamy wspaniałą historię, którą powinniśmy pielęgnować i popularyzować, zwłaszcza wśród młodzieży. Jesteśmy jednym z najstarszych miast w Polsce, którego dzieje obfitowały w doniosłe wydarzenia, mieszkali tu i działali wspaniali ludzie. O tym wszystkim należy pamiętać i pielęgnować tę schedę. Tradycja zawierzenia miasta świętemu Sebastianowi jest bardzo ważną częścią naszej historycznej spuścizny – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.
W trakcie przygotowań do nadania miastu patronatu, w polkowickich przedszkolach, szkołach i stowarzyszeniach, a także w ramach działań Centrum Kultury, organizowano konkursy, plenery i inne wydarzenia, których celem było popularyzowanie dziejów miasta i szczególnej w nich roli św. Sebastiana.
Nadawanie patronatów miastom ma wielowiekową tradycję. W Polsce po 1989 r. coraz więcej miast starało się o oficjalne dekrety papieskie w tej sprawie. Na Dolnym Śląsku takimi dokumentami pozyskanymi w ostatnich latach mogą pochwalić się m. in. Bolesławiec (św. Maria de Mattias), Szklarska Poręba (św. Wawrzyniec), Lubań (św. Maria Magdalena) czy Wleń (św. Jadwiga Śląska).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS