Android jako najpopularniejszy system operacyjny narażony jest na wiele zagrożeń. Z pomocą przychodzą aplikacje, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo systemu. Z których programów warto korzystać?
Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Niesie to za sobą wiele zalet, ale również wad. Ze względu na otwarty kod źródłowy, wysoką elastyczność wykorzystania oraz dużą fragmentację urządzeń z Androidem, bardzo często dochodzi do naruszeń bezpieczeństwa oraz rozpowszechniania złośliwego oprogramowania na urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego od Google.
Smartfony pracujące pod kontrolą Androida są podstawowym narzędziem pracy w większości nowoczesnych organizacji. Ze względu na obecność mnóstwa urządzeń z różnego segmentu cenowego Android jest chętnie wykorzystywany przez działy IT największych firm. Dodatkowo dzięki obecności Android Enterprise oraz rozbudowanych narzędzi do zarządzania, organizacje mogą wygodnie kontrolować urządzenia połączone z infrastrukturą informatyczną.
Zobacz również:
Ostatnimi czasy poruszaliśmy kwestię wykorzystania systemu operacyjnego Android Enterprise w organizacjach. Przedstawiliśmy również funkcje bezpieczeństwa wbudowane w system operacyjny Android, które warto zaimplementować na urządzeniach wykorzystywanych do celów służbowych. W niniejszym materiale z cyklu bezpieczeństwa zajmujemy się aplikacjami firm trzech, które pozwalają zwiększyć poziom bezpieczeństwa oraz prywatności na służbowych urządzeniach pracujących pod kontrolą Androida.
Menedżer haseł – zwiększ swoje bezpieczeństwo i zapomnij o żmudnym wpisywaniu haseł
System operacyjny Android sam w sobie nie posiada wbudowanego menedżera haseł. Opcję tą znajdziemy przeglądarce Google Chrome, ale nie można jej wykorzystać w obrębie całego systemu operacyjnego. W tym miejscu z pomocą przychodzą menedżery haseł firm trzecich, które skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa oraz zwiększeniu poziomu prywatności użytkownika. Najpopularniejszymi aplikacjami tego typu są LastPass, 1Password lub Keeper.
Menedżer haseł gromadzi w jednym miejscu wszystkie hasła do popularnych usług, dane kart płatniczych oraz dane do uzupełniania formularzy internetowych. Wszystkie hasła zabezpieczone są z wykorzystaniem głównego hasła “klucza”, które pozwala użytkownikowi uruchomić aplikacje. Menedżery haseł posiadają również dodatkowe funkcje takie jak audyty bezpieczeństwa, okresowe przypominanie o zmianie hasła oraz możliwość łatwego, wygodnego i bezpiecznego udostępniania haseł współpracownikom lub zespołom.
Bouncer – zapanuj nad uprawnieniami aplikacji firm trzecich
Dużym problem w starszych wersjach systemu operacyjnego Android były uprawnienia. Użytkownik nie miał jasnego wglądu w to, do jakich elementów systemu mają dostęp aplikacje. Google od kilku lat udoskonala rozwiązania odpowiedzialne za przyznawanie uprawnień. Aby dodatkowo zabezpieczyć urządzenie przed naruszeniami uprawnień systemowych polecamy aplikację Bouncer dostępną w Google Play.
Ten prosty program pozwala lepiej zapanować nad udostępnianymi uprawnieniami dla aplikacji firm trzecich. Rozwiązanie to bardzo dobrze komponuje się z menedżerem uprawnień wbudowanym w sam system operacyjny Android.
Bouncer można wykorzystać do czasowego udostępniania lokalizacji. Na przykład będąc na wyjeździe służbowymi chcemy udostępniać posty w social media z lokalizacją, w której się znajdujemy. Bouncer pozwoli przydzielić uprawnienia lokalizacyjne do wybranych przez nas aplikacji na określony przez nas czas. Po jego upłynięciu programom automatycznie zostaną odebrane uprawnienia do pobierania lokalizacji.
Program do weryfikacji dwuskładnikowej
Kolejnym elementem, którego nie znajdziemy w samym systemie operacyjnym Android jest rozwiązanie do weryfikacji dwuskładnikowej. Podobnie jak w przypadku menedżera haseł Google wbudowało w Androida rozwiązanie typu 2FA (Two Factor Authentication), ale współpracuje ono jedynie z logowaniami do konta Google powiązanego z urządzeniem.
Oprócz stosowania bezpiecznych haseł w większości popularnych usług można aktywować weryfikację dwuskładnikową, która znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Zdecydowanie polecamy korzystanie z tej funkcji, gdy tylko jest możliwa. Aby ułatwić cały proces weryfikacji dwuskładnikowej warto zdecydować się na aplikację na urządzenie mobilne.
Na służbowych urządzeniach z Androidem możemy skorzystać z programów takich jak Microsoft Authenticator, Google Authenticator czy Authy. To darmowe aplikacje, które pozwala przechwytywać kody 2FA i szybko potwierdzać logowanie, które odbywa się z wykorzystaniem menedżera haseł lub poprzez klasyczne wpisanie hasła.
Ochrona adresu e-mail
Posiadacze sprzętu firmy od Apple z powodzeniem korzystają z funkcji “Ukryj mój adres e-mail“. Rozwiązanie zintegrowane z iCloud pozwala tworzyć jednorazowe adresy e-mail unikające śledzenia użytkownika, co pozytywnie wpływa na poziom prywatności. Podobne rozwiązanie możemy uzyskać na urządzeniach z Androidem z wykorzystaniem aplikacji firm trzech.
Idealnym przykładem może być program Blur. Pozwala on generować zamaskowane, losowe adresy e-mail, które uniemożliwiają śledzenie użytkownika w sieci. Wszystkie wiadomości, które dostarczane są na “fałszywe” adresy e-mail są przez usługę przekazywana na nasz adres służbowy lub prywatny (w zależności od konfiguracji aplikacji).
Wirtualna Sieć Prywatna
Wirtualna Sieć Prywatna czyli popularny VPN to kolejny element, który pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo oraz zabezpiecza urządzenia przez atakami. Poprawnie skonfigurowany VPN nie pogarsza prędkości połączenia z siecią, a dodatkowo pozwala uzyskać dostęp do zasobów organizacji np. dysków współdzielonych lub konsol administracyjnych, które nie są dostępne spoza organizacji.
Sieć VPN przyda się szczególnie podczas podróży służbowych oraz wyjazdów zagranicznych. Korzystamy na nich często z ogólnodostępnych hotspotów, które nie są bezpiecznym połączeniem z siecią. Dzięki VPN zabezpieczamy połączenie, a wszystkie dane przesyłane z naszego urządzenia oraz odbierane przez nasze urządzenia są szyfrowane z wykorzystaniem bezpiecznych modeli szyfrowania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS