Z orbity niezwykły krajobraz na Marsie wygląda jak koronkowy plaster miodu lub pajęczyna, ale oczywiście nie stworzyły go marsjańskie pszczoły ani pająki. W rzeczywistości wzorce powstają w wyniku trwającego procesu zmian sezonowych.
Zespół naukowy z HiRISE twierdzi, że zarówno woda, jak i dwutlenek węgla w postaci stałej suchego lodu odgrywają ważną rolę w kształtowaniu powierzchni Czerwonej Planety na dużych szerokościach geograficznych. Wszystko dzieje się tak – lód wodny, zamrożony w glebie, dzieli glebę na wielokąty. Kiedy powierzchnia nagrzewa się wiosną, suchy lód wpada i powoduje jeszcze większą erozję, tworząc widoczne kanały.
Eksperci twierdzą, że wielokąty na Marsie tworzą się przez wiele lat, gdy lód przy powierzchni kurczy się i rozszerza wraz ze zmieniającymi się porami roku.
Naukowcy twierdzą, że warstwa przezroczystego suchego lodu pokrywająca powierzchnię planety tworzy otwory wentylacyjne, które umożliwiają ucieczkę dwutlenku węgla. Gaz unosi małe cząsteczki materiału z powierzchni, dalej niszcząc kanały.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS