A A+ A++

Sępolia fiołkowa, znana też pod nazwą fiołek afrykański, to roślina idealna do każdej kuchni – pochłania niechciane zapachy i pięknie się prezentuje. Chcesz, aby twoja kuchnia zakwitła feerią barw? Te kwiaty mogą ci w tym pomóc.

Jeśli twoim marzeniem jest kolorowa kuchnia, koniecznie ustaw w niej kilka sępolii fiołkowych (fiołków afrykańskich). Możesz umiejscowić je nawet w pobliżu kuchenki gazowej – wyziewy gazu nie zaszkodzą fiołkowi afrykańskiemu.

Fiołek afrykański – pielęgnacja

Fiołek afrykański nie należy do kwiatów kapryśnych. Warto jednak podlewać go płynnym nawozem w okresie od wiosny do jesieni, w przerwach po dwa tygodnie. Nawóz należy wlewać do podstawki, nie doniczki ani bezpośrednio na łodygę czy liście. Sępolia fiołkowa najlepiej kwitnie, kiedy uzupełniamy jej zapas wody dwa razy w tygodniu. Woda powinna być odstana. Wlewamy ją do podstawki. Kolejne podlewanie stosujemy, dopiero gdy podłoże lekko przeschnie.

 Zobacz także: Tych kwiatów nie trzymaj w sypialni! Powodują bóle głowy i inne dolegliwości

Fiołek afrykański – rozmnażanie

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego nie jest trudne. To kwiat, który ukorzenia się z ogromną łatwością. Aby zrobić sadzonkę, należy ułamać lub uciąć liść średniej wielkości tak, aby zachować fragment ogonka. Sadzonkę umieszczamy bezpośrednio w ziemi, przysypujemy ziemią na około 2 cm (tak, aby nad powierzchnię wystawała tylko blaszka liściowa). Młode liście pojawią się po około 2 miesiącach.

W jakich doniczkach sadzić fiołki afrykańskie?

Sępolia fiołkowa lubi ciasnotę, ale jak każdy kwiat potrzebuje od czasu do czasu przesadzenia. Najlepiej zmieniać im doniczkę co dwa lata i sadzić w średnio żyznym, lekkim podłożu – zwykła ziemia ogrodnicza powinna być odpowiednia, jeśli tylko zmieszamy ją z torfem i piaskiem. Ciasnota może też nie służyć fiołkom afrykańskim, kiedy za mocną się rozrosną. Wtedy w jednej doniczce powinniśmy umieścić nie więcej niż jedną roślinę.

Dlaczego sępolia nie kwitnie?

Zwykle powodem, dla którego sępolia fiołkowa nie kwitnie, jest za małe lub zbyt duże natężenie światła w jej otoczeniu. Jak każdy fiołek, ten rodzaj również nie może być wystawiany na działanie ostrego słońca. Jeśli decydujesz się wystawić sępolię na południowy parapet, osłoń kwiat żaluzją lub roletami.

Innym czynnikiem może być zbyt częste podlewanie. Jeśli zbyt obficie uzupełniasz zapas wody sępolii, musisz liczyć się z tym, że kwiat nie będzie zdrowo wzrastał. Możesz nawet doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej podczas podlewania obserwować podstawkę, do której nalewasz wodę. Korzenie zaczerpną dokładnie tyle wody, ile będą potrzebować. Potrwa to około 20 minut. Po tym czasie należy odlać nadmiar. Jeśli natomiast stosujesz nawóz, wybierz ten przeznaczony do roślin kwitnących, a zalecaną porcję dziel przez pół.

Sprawdź także: Kwiaty doniczkowe na taras

Kolejnym powodem problemów kwitnienia fiołka afrykańskiego jest zbyt duża przestrzeń. Muszą być one sadzone w małych i płytkich doniczkach z drenażem. 

INTERIA.PL

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSri Lanka struggling to secure fresh fuel supplies, minister says
Następny artykułMOK Olkusz: Łukasz Ćmiel – Sprzedam