Kryzys energetyczny, wywołany rosyjskimi manipulacjami na rynku surowców, agresją Moskwy przeciwko Ukrainie, a także agresywną polityką klimatyczną Unii Europejskiej, uświadomił wielu i uwypuklił wartość własnych źródeł energii. Nawet Niemcy, zagrożone brakiem gazu z kierunku rosyjskiego, wracają do węgla, uruchamiając stare elektrownie. Polska również gromadzi zapasy węgla, i poszukuje źródeł nowych dostaw, po tym, jak rząd zablokował import „czarnego złota” z Rosji.
CZYTAJ: Zapamiętajmy na przyszłość: dobrze mieć węgiel, zwłaszcza już wydobyty. To, co państwo ma w swoim ręku, to ma naprawdę
Węgiel – tak mocno wyklinany w ostatnich latach – znów okazuje się potrzebny. Tak to też postrzegają Polacy. W badaniu pracowni ocial Changes, zrealizowanym na zlecenie portalu wPolityce.pl, w odpowiedzi na pytanie:
Co według Pani/Pana powinna zrobić Polska ze swoimi kopalniami węgla w związku z rosnącymi cenami energii?
— aż 59 proc. badanych wybrało odpowiedź: „bronić kopalń węgla przed zamykaniem”.
Zdaniem 19 proc. badanych, Polska powinna zgodzić się na zamykanie kopalni węgla.
22 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Widać wyraźne różnice w postawie elektoratów. Za obroną węgla opowiada się aż 83 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy oraz zaledwie 32 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. Co ciekawe, w obronie kopalń staje aż 46 proc. wyborców Polski 2050.
Obecny kryzys energetyczny jest ważną lekcją na przyszłość: różnego rodzaju presje politycznej i ideologiczne nie mogą prowadzić do likwidacji sektora, który stanowi – i długo jeszcze będzie stanowił – podstawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
CZYTAJ: NASZ SONDAŻ. PiS z wyraźną przewagą nad KO, traci Konfederacja, PSL pod progiem wyborczym. Najnowsze badanie. SPRAWDŹ
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 17 do 20 czerwca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1075 osób.
Pur
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS