Jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, będą mogły zostać utworzone przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – poinformowała uczelnia. KUL uzyskał zgodę Ministra Edukacji i Nauki oraz pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia.
– To bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii naszego uniwersytetu. Otworzenie kierunku lekarskiego będzie realizacją idei naszego założyciela ks. Idziego Radziszewskiego – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że studia medyczne są prowadzone przez uniwersytety katolickie w wielu krajach na świecie. – Naturalną rzeczą jest byśmy dołączyli do ich grona. Kształcąc nowych lekarzy odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – powiedział ks. prof. Kalinowski.
Poinformował też, że kierunek lekarski zostanie uruchomiony w 2023 r. Rektor KUL dodał, że uniwersytet nawiązał w tej sprawie współpracę m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences oraz Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie.
Kierunek lekarski będzie prowadzony przez KUL w kampusie na lubelskim Konstantynowie, gdzie funkcjonują nowoczesna laboratoria i specjalistyczna infrastruktura, która jest sukcesywnie uzupełniana. Kształcenie ma rozpocząć się jesienią 2023 roku. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać.
W planach jest także uruchomienie tego kierunku w języku angielskim. Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu prowadzi już studia pielęgniarskie oraz położnictwo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS