A A+ A++

Lombardy w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Kiedyś uchodziły za ostatnią deskę ratunku, a zastawianie przedmiotów było odbierane albo jako akt skrajnej desperacji, albo objaw patologii połączonej z alkoholizmem. Dziś sytuacja się zmienia, rośnie liczba osób, traktujących lombard jako wygodne miejsce uzyskania szybkiej pożyczki, a negatywna łatka zaczęła się od takiego typu biznesu odklejać.

W 2021 roku po raz pierwszy w Polsce został opublikowany raport na temat rynku lombardów. Przygotował go Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Dokument opisuje wielkość rynku tego rodzaju usług w naszym kraju, a także podejście Polaków do korzystania z nich i naszą ogólną opinię o lombardach. Czego ciekawego możemy dowiedzieć się z jego lektury? 

Polskie lombardy w liczbach

Liczba sklepów spożywczych “Żabka” jest popularnym tematem internetowych dowcipów. Nic dziwnego, skoro można mieć wrażenie, że znajdują się na każdym rogu ulicy. Tymczasem, kiedy liczba tych punktów szacowana jest na około 7 tys., to lombardów w Polsce może być nawet 40 tys. Ta liczba może robić ogromne wrażenie.

W czasie pandemii koronawirusa do lombardów po krótkoterminową pożyczkę udało się 1,5 miliona osób, a doświadczenia z korzystania z ich oferty ma już nawet 4,5 miliona rodaków. Czemu tak tłumnie tam się udajemy? Ponad 40% klientów lombardów przyznaje, że idą tam, gdyż nie udało im się uzyskać gotówki inną drogą, na przykład z banku.

Trzy czwarte z nich wskazuje, że korzysta z takiej formy pożyczki, z powodu pogorszenia się ich sytuacji finansowej w okresie covidowych lockdownów. Zdaniem autorów raportu Polacy mają dziś bardzo dobre zdanie na temat działalności tych punktów. 

Patologie lombardowe

Raport “Rynek lombardów w Polsce – nieprawidłowości, ochrona konsumentów, ryzyko systemowe” ujawnia też wiele patologii i sposobów na obchodzenie przepisów stosowanych przez nieuczciwych właścicieli tych biznesów. Jednym z najczęstszych błędów, są te w zakresie przepisów RODO, niemożliwość zapoznania się z umową przez klientów, a także problemy z odstąpieniem od niej.

Wycena przedmiotów zastawianych w lombardzie również pozostawia wiele do życzenia, średnio wynosi zaledwie 35% wartości rynkowej. Pożyczki lombardowe obłożone są także bardzo wysokimi odsetkami – niekiedy sięgały one 1,5%… dziennie.

Niektórzy właściciele lombardów obchodzą również na wiele sposobów przepisy us … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Opole: Zarząd Powiatu z absolutorium. Radni byli jednomyślni.
Następny artykułNakło nad Notecią: Pociągiem do Osieka