A A+ A++

Ubiegłoroczna przyciągnęła tłumy spragnione wydarzeń kulturalnych z najwyższej półki. Ta zapowiada się równie atrakcyjnie, a to za sprawą koncertów, kina plenerowego, spektakli, warsztatów, silent disco, retro fotobudki i wielu innych. Warto już teraz zarezerwować sobie czas 2 lipca i spędzić go na Świdnickiej Nocy Kultury.

Wydarzenie, realizowane przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego, odbędzie się po raz drugi. Partnerami imprezy są: Fundacja PZU, marka Lubelskie Smakuj Życie,PKO Bank Polski, Park Avia, Centrum Usług Społecznych, ZTM „Leszczyniacy”, Kino Lot, Strefa Historii, MPK Lublin, Spółdzielczy Dom Kultury oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Patronat honorowy objęli nad nią: Artur Soboń – Poseł na Sejm, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Świdnik Waldemar Jakson.

– Cieszymy się, że kolejny raz możemy zaprosić mieszkańców na Świdnicką Noc Kultury. Stanęliśmy przed sporym wyzwaniem – zorganizować wydarzenie, które dorównałoby, a nawet przebiło poprzednią edycję. Myślę, że nam się to udało. Przygotowaliśmy sporo atrakcji dla najmłodszych, ale też dla starszych uczestników. Będzie można posłuchać muzyki, potańczyć, wziąć udział w warsztatach, przejechać się kultowym autobusem „Gutek”, zrobić retro zdjęcie albo wybrać się na film. Przygotowaliśmy też „Noc Horroru”, „Noc Światła”, paradę, którą poprowadzą „Poławiacze Pereł”. Nie zabraknie instalacji artystycznych. Zdradzimy, że jedną z nich chcemy stworzyć „na żywo”, wspólnie ze świdniczanami. Czeka nas naprawdę wiele różnorodnych atrakcji. Myślę, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – mówi Katarzyna Lis, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury.

Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już od godz. 10.00, by mogli z nich skorzystać przede wszystkim najmłodsi. Ostatnie zakończą się o godz. 2.00 w nocy.

Co na nas czeka?

Podobnie jak w ubiegłym roku, impreza będzie odbywać się na terenie niemal całego miasta. 2 lipca warto więc założyć wygodne buty, zabrać ze sobą aparat i dobry nastrój, bo będzie co podziwiać.

Pierwsze atrakcje czekają na świdniczan w Miejskim Ośrodku Kultury. Tam zaplanowano, m. in. turniej szachowy, retro fotobudkę, spektakle teatralne, wystawy oraz seans w Kinie Lot.

Kolejnym miejscem, do którego warto zajrzeć, jest muszla koncertowa Centrum Usług Społecznych. Jeszcze przed południem rozpoczną się występy taneczne i wokalne grup z MOK i ZTL Leszczyniacy. W planach jest również koncert Helicopters Brass Orchestra. Miejscem docelowym będzie Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie artystom zostanie wręczony symboliczny klucz do miasta.

Następnym punktem na mapie Świdnickiej Nocy Kultury jest Park Avia. Co będzie działo się w tym miejscu? Świdniczanie, którzy kochają robić zdjęcia skorzystają ze specjalnej ścianki przygotowanej przez Pawła Adamca. Fani muzyki jazzowej powinni zajrzeć do tężni solankowej, gdzie odbędzie się koncert „Ukrainian Polish Jazz”. Dla tych, którzy chcą po prostu pochillować powstanie specjalna strefa z DJ’em, a ci, którzy lubią się bać, wezmą udział w „Nocy Horroru”.

Park przy ul. Krępieckiej 3 (LOF Wyspa) na jedną noc zamieni się w kino pod gwieździstym niebem. Chętni obejrzą filmy „Cwaniaki z Hollywood” i „Jeden gniewny człowiek”.

Bijącym sercem Nocy Kultury będzie plac Konstytucji 3 maja. To właśnie tam burmistrz Waldemar Jakson przekaże klucz do miasta, Teatr Ekstremalny „Ocelot” zaprosi na warsztaty akrobatyczne i spektakl „Sen nocy letniej”, a „Los Fuegos” zabierze wszystkich w „Noc Światła”. Co jeszcze wydarzy się na placu? Wystąpi „Orkiestra na Dużym Rowerze” i grupa teatralna „Teatroterapia Lubelska” ze spektaklem „Ja, Kaspar”.

W Zaułku Poetów powstanie specjalna Strefa Malucha, gdzie planowane są liczne animacje, warsztaty muzyczne i zajęcia ruchowe. Dzieci przeniosą się też do krainy teatru, a to za sprawą Centrum Kultury i Sztuki Siedlce, które pokaże spektakl „O Piracie Buciorze, który zgubił skarb, a zyskał przyjaciela” oraz bajki improwizowanej grupy „Poławiacze Pereł”.

Sporo będzie się działo w Galerii Venus. W podziemiach budynku zaplanowano silent disco, które w ubiegłym roku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Z kolei w Strefie Historii, znajdującej się na II piętrze galerii, czekają nocne loty symulatorem lotów. Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem strony https://mok.swidnik.pl/strefa-historii/symulator-lotow.

Kolejnym miejscem, którego nie można ominąć 2 lipca, są błonia i parking przy Urzędzie Miasta. Tam powstanie strefa gastronomiczna, będzie dostępna również kolejna ścianka fotograficzna przygotowana przez Pawła Adamca. W planach także folk potańcówka, pokaz mody przedwojennych polskich motocyklistek, wystawa motocykli ze Strefy Historii oraz tworzenie wspólnego dzieła na wielkim formacie. 

Na skwerku przy fontannie dla uczestników zostanie przygotowane retro fotolustro, projekt fotograficzny „Drzwi kultury”, czyli wspólne tworzenie ceramicznej mozaiki, pilates, joga i kąpiel w dźwiękach odbędą się na skwerze im. prof. Zyty Gilowskiej. Tego dnia warto też wstąpić do Szkoły Językowej Konrada Dejki, która zabierze nas na wirtualny spacer po Cambridge albo odwiedzić strzelnicę Molon Labe, gdzie odbędzie się impreza „American Guns & Cars”. Zachęcamy, by zajrzeć też na teren zielony przy Bricomarche, gdzie będą czekały atrakcje dla dzieci.

Chodząc po ulicach Świdnika uważnie się rozglądajmy. Spotkamy retro autobus „Gutek”, który zabierze nas w podróż po mieście, szczudlarzy, mimów, żywe rzeźby, żonglerów, karykaturzystów. Prawdziwą niespodzianką będzie francuski Clown Pat Belland, który będzie zabawiał napotkanych przechodniów. Spotkania uwieczni na zdjęciach fotograf Jef Rabillo, również z Francji. Nie zabraknie też parady „Poławiaczy Pereł” z użyciem motolotni, instalacji artystycznych w wykonaniu Pawła Adamca oraz kwiatowego projektu, który przygotują dzieci z SP nr 5 i Niepublicznego Przedszkola „Sigma i Pi” oraz Przedszkola nr 4.

Szczegółowy program Świdnickiej Nocy Kultury oraz mapę punktów można znaleźć na stronie https://swidnickanockultury.pl.

Sponsorami wydarzenia są: PGE Dystrybucja S.A., LW Bogdanka, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A., spółka z grupy Leonardo Helicopters, Remondis Świdnik Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek, PEC, Bricomarche Świdnik, PSS Społem Świdnik, Wulkano Perfect i szkoła językowa Konrad Dejko – skuteczna nauka angielskiego.

PROGRAM 

MOK (al. Lotników Polskich 24 | hol I piętro)

12:00 – Turniej szachowy, prow. Marcin Detiuk

Muszla koncertowa CUS (ul. kard. S. Wyszyńskiego 5)

11:00 – Grupy Disco Dance, instr. Anna Łakota

11:15 – Grupa Step, instr. Anna Łakota

11:25 – Zespół  Fly Five, instr. Agnieszka Wąsik

12:15 – ZTN Fouette, instr. Monika Majkowska

12:20 – ZTN Umbrella dance, instr. Krystian Błazikowski

12:05 – ZTL Leszczyniacy, instr. Beata i Lech Leszczyńscy

12:50 – Mania śpiewania, instr. Ewa Kondrat

13:00 – Jarek Leśny

13:30 – Helicopters Brass Orchestra, dyryg. Rafał Maruszak

Park Avia (ul. Fabryczna 3)

12:00–00:30 – REDECOWALLS no. 1 Pawła Adamca – ścianka do robienia pamiątkowych zdjęć

15:00–19.:00 – Animacje i atrakcje dla dzieci

19:30–20:30 – Koncert: „Ukrainian Polish Jazz” w tężni solankowej

20:30–00:00 – Strefa chill z DJ’em

23:30–00:00 – Noc Horroru (akcja performatywna)

LOF Wyspa (ul. Krępiecka 3)

22:00–00.00 – Kino plenerowe: „Cwaniaki z Hollywood”

00:00–02:00 – Kino plenerowe: „Jeden gniewny człowiek”

Plac Konstytucji 3 maja

15:30–15:45 – Przekazanie kluczy do miasta przez Burmistrza Świdnika

15:45–16:00 – Występ Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”

16:15–17:00 – Koncert i przejazd przez miasto „Orkiestry na Dużym Rowerze”

17:15–18:15 – Warsztaty Akrobatycznego Teatru Ekstremalnego „Ocelot”

20:45–21:30 – Spektakl „Ja, Kaspar” grupy „Teatroterapia Lubelska”

22:00–22:30 – Spektakl Akrobatycznego Teatru Ekstremalnego „Ocelot”: „Sen nocy letniej”

22:45–23:15 – Noc Światła z „Los Fuegos”:  lightshow, bodypainting, fireshow

Zaułek Poetów (ul. Niepodległości 13)

10:30–12:30 – Strefa dla malucha: animacje i atrakcje dla dzieci

12:00–13:00 – Warsztaty muzyczne dla dzieci „Otulanie dźwiękiem”

13:30–14:30 – Zajęcia ruchowe dla rodzin z dziećmi

16:30–17:30 – Spektakl dla dzieci: „O Piracie Buciorze, który zgubił skarb, a zyskał przyjaciela” –Centrum Kultury i Sztuki Siedlce

18:00–19:00 – Bajka improwizowana grupy „Poławiacze Pereł”

Galeria Venus/ Strefa Historii (ul. kard. S. Wyszyńskiego 17)

16:00–00:00 – Nocne loty symulatorem lotów w Strefie Historii (rezerwacja miejsc na stronie MOK)

23:00–02:00 – Silent disco na parkingu podziemnym Galerii Venus

MOK (al. Lotników Polskich 24)

15:00–19:00 – Retro fotobudka (możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia)

MOK (al. Lotników Polskich 24 | sala kameralna)

19:00 – „Wiesiek” – Teatr Joke, reż. zespół i Monika Rulka

20:15 – „Tu mnie nie znajdą” – Teatr Puk-Puk, reż. Katarzyna Marjasiewicz

21:10 – „Oblicza uczuć” (w wyk. Anna Bryk, Andrzej Wiśnioch – aktorzy „Teatru Drogi”, Kamila Krzeszowiec), reżyseria: zespół

MOK (al. Lotników Polskich 24 | Galeria „Za szybą”)

Wystawa prac grup:

„Pod błękitną paletą”, instr. Renata Szuryga

Pracowni Ceramiki „Anima Art”, instr. Igor Kaznowski

Malarstwa Sztalugowego, instr. Wioleta Maciejczyk

Plastyki Sensorycznej, instr. Małgorzata Strzelec

Rękodzieła, instr. Małgorzata Strzelec

23:00–01:00 – Seans nocny w kinie LOT: „Wszystko wszędzie naraz”

Błonia i parking przy Urzędzie Miasta (ul. S. Wyspiańskiego 27)

14:00–22:00 – REDECOWALLS no. 2 Pawła Adamca – ścianka do robienia pamiątkowych zdjęć

14:00–00:00 – Strefa gastronomiczna

15:00–20:00 – Animacje i atrakcje dla dzieci (miasteczko cyrkowe)

15:00–19:00 – Tworzenie wspólnego dzieła na wielkim formacie (wymagany strój roboczy)

18:30–19:30 – Pokaz mody przedwojennych polskich motocyklistek oraz wystawa motorów ze Strefy Historii

20:00–22:00 – Folk Potańcówka z warsztatami tańca. Prowadzenie: Bogumiła i Piotr Zgorzelscy z Akademii Tańca Tradycyjnego z udziałem Lubelskiej Orkiestry Rodzinnej

Skwerek z fontanną (przy muszli CUS)

15:00–19:00 – Retro fotolustro (możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia)

Skwerek im. Prof. Zyty Gilowskiej (ul. gen. L. Okulickiego 1)

11:00–16:00 – „Drzwi kultury” – wspólne tworzenie pamiątkowej mozaiki ceramicznej

Prezentacja działalności świdnickiego Związku Emerytów i Rencistów

12:00–13:00 – Pilates oraz ćwiczenia ruchowe i oddechowe pod chmurką

14:00–15:00 – Joga dla Seniorów: relaksacja i oddech (wymagane własne maty i/lub kocyki)

15:45–16:45 – Kąpiel w dźwiękach (wymagane własne maty i/lub kocyki)

ULICE MIASTA

12:00–02:00 – Instalacje artystyczne Pawła Adamca

14:00–19:00 – Kwiatowy projekt dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 5, Przedszkola „Sigma i Pi” oraz Przedszkola nr 4

15:00–19:00 – Clown Konzept – Klown Pat Belland w towarzystwie fotografa Jef’a Rabillo spaceruje po mieście i zabawia przypadkowych przechodniów

15:00–19:00 – Parada całodniowa „Poławiaczy Pereł” z użyciem motolotni

15:00–22:00 – Retro autobus „Gutek” jeżdżący po Świdniku  (17:00–20:00 z udziałem Lubelskiej Orkiestry Rodzinnej)

15:00–19:30 – Szczudlarze, master baloniarze, mimowie, żywe rzeźby, żonglerzy, omnibusy, karykaturzyści

17:00–20:00 – Lubelska Orkiestra Rodzinna w Retro autobusie „Gutek”. Zaprasza, animuje, jeździ po mieście – finał: potańcówka na Błoniach pod Urzędem Miasta

Szkoła językowa Konrad Dejko (al. Wojska Polskiego 26)

21:00, 22:00, 23:00 – Wirtualne spacery  po Cambridge

MOLON LABE (al. Lotników Polskich 9)

10:00–18:00 – American Guns & Cars

Teren zielony przy Bricomarche  (ul. Sportowa 1)

14:00–18:00 – Atrakcje dla dzieci

Głos Świdnika Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku Świdnicka Noc Kultury

Artykuł przeczytano 99 razy

Last modified: 24 czerwca, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaciej Musiał pokazał ojca. Podobieństwo jest uderzające
Następny artykułTo nieuniknione – rozwój e-commerce to więcej reklam w internecie