Wraz z początkiem lata nadszedł czas na spotkania z rodziną i przyjaciółmi pod gołym niebem. Z tej okazji warto wyposażyć swoje ogrody w ogrzewacze, które umilą wszelakie imprezy. Dzięki nim nie zmarzniemy podczas zimnych, długich wieczorów. Jednak jak dokonać odpowiedniego wyboru?
Ogrzewacz ogrodowy – co to jest?
Przyjęcie w ogrodzie fot. Pexels
Ogrzewacze ogrodowe to urządzenia, dzięki którym możemy ogrzać niezbyt duże przestrzenie zewnętrzne. Choć to spore wyzwanie, te sprytne gadżety potrafią umożliwić to zadanie. Co więcej, oprócz funkcjonalności urządzenia te cechują się bardzo ładnym designem. Z powodzeniem mogą stanowić ozdobę niejednego ogrodu. Ich zadaniem jest nie tylko ocieplenie przestrzeni, ale i umilenie oka tym, którzy przebywają w pobliżu. Ogrzewacz ogrodowy nada się idealnie, jeśli chcemy spędzić czas na świeżym powietrzu pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Pośród produktów dostępnych na rynku najpopularniejsze stanowią te, które są zasilane przez gaz. Jednak z powodzeniem można również znaleźć takie, które są zasilane drewnem lub elektrycznością.
Ogrzewacz ogrodowy gazowy
Obecnie cenimy sobie urządzenia, które są szczególnie proste w użyciu i niewymagające w utrzymaniu. Dobrze by było, żeby nas również nie brudziły i nie wymagały częstej konserwacji. Jeśli chcemy, aby ogrzewacze ogrodowe spełniały powyższe warunki, powinniśmy zastanowić się nad wyborem ogrzewaczy gazowych. Obsługa tego urządzenia jest niezwykle prosta – wystarczy okresowe zmienianie butli z gazem propan butan. Oznacza to, że nie mamy obowiązku regularnego czyszczenia ogrzewacza oraz dokładania do niego opału. Bardzo interesującą propozycją jest ponadto automatyczne sterowanie ogrzewacze za pomocą pilota. Dzięki tej wygodnej funkcji nie musimy wstawać, aby odpalić urządzenia albo zmieniać jego ustawienia. To wyjątkowo praktyczna funkcja podczas odpoczynku.
Warto również mieć na uwadze, że ogrzewacze gazowe to niejedyne urządzenia ogrodowe, które przyczyniają się do ocieplenia temperatury najbliższego otoczenia na świeżym powietrzu. Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne paleniska gazowe lub na opał. Produkty dostępne na rynku są bardzo efektowne i mogą z łatwością stać się ozdobą ogrodu.
Elektryczny ogrzewacz ogrodowy
Przyjęcie w ogrodzie fot. Pexels
Zasada działania elektrycznego ogrzewacza ogrodowego jest niezwykle prosta. Grzejnik na podczerwień wytwarza fale podczerwienie, które ogrzewają osoby w zasięgu działania. Warto mieć na uwadze, że ogrzewacze elektryczne nie podgrzewają powietrza, a jedynie tych, który siedzą blisko. To powoduje, że wybór ogrzewacza elektrycznego jest o wiele bardziej efektywny przy zastosowaniu na zewnątrz przy każdego rodzaju ogródkach, balkonach i tarasach.
Bardzo cenną zaletą ogrzewaczy ogrodowych elektrycznych jest fakt, że osoby odczuwają ciepło natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Dzięki temu produkty tego typu idealnie nadają się już od początku sezonu, jak również na chłodniejsze wieczoru, np. wczesną jesienią.
Warto również nadmienić kolejną z zalet elektrycznych ogrzewaczy ogrodowych. Mają one możliwość precyzyjnego ukierunkowania wytwarzanego ciepła. Dzięki temu można ogrzewać tylko wybraną strefę, np. tam, gdzie siedzą aktualnie nasi goście, rodzina i przyjaciele. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunku za prąd.
Ogrzewacz ogrodowy – jak wybrać właściwy
Przyjęcie w ogrodzie fot. Pexels
Wiemy już, jakie są rodzaje ogrzewaczy ogrodowych, pozostaje zatem pytanie – jak wybrać ogrzewacz ogrodowy?
Gazowy ogrzewacz ogrodowy to najpopularniejsze z rozwiązań. Może on przybrać wiele postaci, może mieć kształt stożka, parasola lub minimalistycznej kolumny. Jego zaletą jest to, że niezwykle szybko się nagrzewa i jest wyjątkowo proste w użyciu. Cechuje się estetycznym wyglądem, co działa na plus. Łatwo dopasujesz go do ogrodu w każdym stylu, poza tym nie tylko ogrzewa otoczenie, ale i emituje przyjemne, nastrojowe światło. Cechuje się również stabilną konstrukcją, ustawiony na równym podłożu na pewno się nie przewróci, nawet pod wypływem silnych wiatrów. Warto jednak mieć na uwadze, że w ofercie producentów znajdą się również urządzenia mobilne, które można przenosić z miejsca na miejsce. Wszystko zależy, jaką przestrzeń chcesz aktualnie ogrzać.
Urządzenie to nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że opiera swoje działanie na butli z gazem, którą należy regularnie wymieniać. Dla osób niedoświadczonych może to stanowić nie lada wyzwanie. Poza tym ogrzewacz nasilany gzem emituje dwutlenek węgla i trzeba przeprowadzać w nim cykliczne przeglądy szczelności. Poza tym okazałe modele mogą zdominować swoją konstrukcją niewielkie tarasy.
Ogrzewacz ogrodowy zasilany na elektryczność zamienia energię w promieniowanie. Ciepło, które wytwarza to urządzenie jest całkowicie bezpieczne i skoncentrowane w określnym punkcie. Ogrzewacze tego typu sprawdzą się nie tylko na otwartej przestrzeni, ale w miejscach zamkniętych, takich jak oranżerie i ogrody zimowe. Urządzenia tego typu dostępne są w wielu formach. Mogą przybrać postać wiszących lamp, urządzeń do zabudowy czy przenośnego parasola grzewczego. Dzięki tej cesze łatwo przysposobić go do każdej przestrzeni. Minimalistyczna forma nie zdominuje aranżacji tarasu.
Warto mieć na uwadze, że wybierając podgrzewać ogrodowy elektryczny należy dopasować jego moc do powierzchni, jaką chcemy ogrzać. Jeśli szukamy urządzenia, które ma za zadanie ogrzać otwarty lub półotwarty taras, powinno ono przyjąć zapotrzebowanie energii w przedziale od trzystu do czterystu watów na metr kwadratowy. Z kolei w przypadku przestrzeni obudowanej szkłem, zimowego ogrodu lub oranżerii wystarczy urządzenie o zapotrzebowaniu około dwustu watów na metr kwadratowy.
Warto pomyśleć o zakupie ogrzewacz ogrodowego. To jaki model wybierzemy sprowadza się do pytania, czego oczekujemy od urządzenia tego typu. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. W ten sposób każdy znajdzie coś dopasowanego do swoich potrzeb.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS