A A+ A++

W Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu (gm. Adamów) podsumowano XIII Konkurs Historyczny ,,Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”.

Do konkursu zgłosiło się 46 uczestników, reprezentujących 19 szkół z terenu działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość (powiaty zamojski, tomaszowski, hrubieszowski, biłgorajski, krasnostawski i lubaczowski) – 15 podstawowych i 4 ponadpodstawowe.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce wywalczyła Liwia Kaczoruk, drugi był Tomasz Berdzik, a trzecie miejsce zajęła Zofia Majewska (wszyscy są uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach). Jury przyznało ponad 20 wyróżnień, w tym dwa specjalne – dla Julii Świstowskiej (SP w Wielączy-Kolonii) i Alicji Buryło (SP w Kaczórkach).

Wśród ich starszych koleżanek i kolegów najwyżej oceniono pracę Kingi Rosińskiej (IV LO z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie). Drugie miejsce zajęła Katarzyna Kapuśniak (I LO im. ONZ w Biłgoraju), a trzecie Julia Malec (Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Zamościu. Wyróżnienie powędrowało do Mileny Bździuch (I LO im. ONZ w Biłgoraju).

Laureaci poszczególnych miejsc otrzymali: za pierwsze miejsce kamerę sportową, za drugie smart watch, za trzecie lornetkę turystyczną, za wyróżnienie powerbank. Nagrody rzeczowe ufundował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Sponsorem słodkich upominków dla uczestników konkursu była Fabryka Cukierków Sp. z o.o.

Organizatorzy nie zapomnieli docenić opiekunów uczniów, przyznając im wyróżnienia. Pamiątkowe dyplomy otrzymali też dyrektorzy szkół biorących udział w konkursie. Po wręczeniu nagród i podziękowań goście mieli okazje zwiedzić muzeum i zapoznać się z jego zbiorami, a następnie na zaproszenie organizatorów udali się na drobny poczęstunek.

Przypomnijmy, że konkurs organizowany jest od 2010 r. Jego głównymi celami jest m.in. kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, jak również zainspirowanie i zachęcanie młodych ludzi do podjęcia badań nad historią swojej rodziny i małej ojczyzny, a szczególnie do poszukiwania tzw. białych plam. W tym roku zamojski okręg ŚZŻAK zachęcał dodatkowo do podejmowania tematów związanych z powstaniem zamojskim w ramach 80. rocznicy jego wybuchu. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarnobrzeg. 34-latek skradł hulajnogę. Miał blisko 4,5 promila!
Następny artykułWakacyjny rozkład jazdy MPK i GKP