A A+ A++

Choć podróż na południe Europy była bardzo długa, to widok “perły Bałkanów”, czyli Macedonii, wynagrodził wszelkie trudy. Najpierw uczestnicy wyprawy odkrywali uroki stolicy Macedonii, Skopie. Przewodniczka przedstawiła historię miasta i zasługi Aleksandra Macedońskiego, wskazując podróżnikom najważniejsze obiekty Skopie, m. in. pomnik Aleksandra Wielkiego, Łaźnie Daut-Paszy, Starą Czarsziję – cerkiew św. Spasa z rzeźbionym w drewnie ikonostasem czy meczet Mufasa-Paszy. Wizyta na bazarze i w centrum zabrała wszystkich w świat kultury i mentalności Macedończyków. Tamtejsza ludność witała gości z Polski z wielkim entuzjazmem i życzliwością. Następnego ranka zaplanowana była podróż do Kanionu Matka, który oddziela od siebie dwa pasma górskie: Jakupica i Suva Gora. Kanion ten słynie nie tylko ze wspaniałych widoków, ale również bogatej flory i fauny. Znajdują się tu urocze, niewielkie cerkiewki, a także trasy spacerowe. My, otoczeni wysokimi skałami, poruszaliśmy się po rzece Treska łodziami, a po dotarciu do celu podróży przemierzaliśmy jaskinie pełne nietoperzy. Gdy opuściliśmy kanion, czekała nas wielogodzinna podróż do Albanii.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Vlorę, jedno z najważniejszych miast albańskiego wybrzeża, które podziwialiśmy w pełnej okazałości z punktu widokowego. Dzień pełen wrażeń zakończył odpoczynek na piaszczystej plaży, a następnego dnia rankiem wyjechaliśmy już do Gjirokastry. miasta-muzeum wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swą wyjątkowość miasto zawdzięcza unikatowej architekturze, w którą wpisuje się średniowieczna twierdza rozbudowana przez Turków podczas panowania Imperium Osmańskiego. Warto wspomnieć, że w latach 1944-1970 pełniła ona funkcję więzienia, w którym komuniści torturowali i zamordowali większość albańskiej elity. Następnie wyruszyliśmy na plażę w Ksamilu. Po drodze mieliśmy okazję widzieć grecką wyspę Korfu, od której dzieliło nas zaledwie 70km. Następny dzień przeznaczony był na odpoczynek na plaży w Zvernec, skąd część uczestników wyprawy wybrała się do położonego na wyspie Klasztoru Marii Panny. Siódmego dnia zwiedzaliśmy stolicę Albanii-Tiranę, z której udaliśmy się do Ochrydy w Macedonii Północnej. Tu dowiedzieliśmy się, że to miasto-muzeum związane jest z powstaniem cyrylicy, którą stworzyli św. Cyryl i św. Metody. Mieliśmy również okazję znaleźć się w centrum antycznego teatru, w którym niegdyś walczyli gladiatorzy. Ten dzień zakończył rejs statkiem po Jeziorze Ochrydzkim, podczas którego odpoczywaliśmy przy muzyce, napojach i egzotycznych owocach. Następnego poranka po raz ostatni cieszyliśmy się słońcem i egzotyczną przyrodą Albanii, by po południu wyruszyć w drogę powrotną do domu.

Wyprawa na Bałkany była dla wszystkich jej uczestników przygodą życia, która odsłoniła uroki nieznanego i zapierającego dech w piersiach zakątka Europy. Szczególne podziękowania za tę niezapomnianą lekcję geografii, kultury i historii kierujemy do organizatorów wyjazdu i opiekunów, pani Katarzyny Płaszczewskiej oraz pana Sławomira Zdunka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuże opóźnienie na budowie ciągu pieszo-rowerowego w rejonie ronda gen. Ziętka. Potrzebne dodatkowe prace
Następny artykułKosiniak-Kamysz komentuje sugestię Kaczyńskiego: Rzucenie kości, za którą mają biec harty