Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. PSS „Społem” Myślenice jeden ze sklepów Spółdzielni na Zarabiu koniec lat 60. XX wieku.
Myślenice – Zarabie. Koniec lat 60. ubiegłego wieku. Sklep spożywczo przemysłowy myślenickiej PSS czyli Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem.” Zarabie tuż na skraju Parku przy drodze wiodącej nad Jazz.
W latach późniejszych w miejscu tym wybudowano prywatną restaurację działającą do lat obecnych.
Zmieniają się Myślenice …
Historia:
Warto poznać historię myślenickiej Spółdzielni PSS „Społem.”
„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Myślenicach istnieje już od lutego 1945r., po wyzwoleniu miasta, grupa działaczy z terenów pogranicza Beskidów i Pogórza Karpackiego przystąpiła do zorganizowania Spółdzielni o charakterze handlowym, uruchamiając początkowo 1 sklep towarów mieszanych. Powstała Spółdzielnia nosiła do 1951 r. nazwę „Dźwignia”.
Następował szybki rozwój sieci handlowej. Oprócz licznych obiektów handlowych, Spółdzielnia prowadziła również szeroko rozwiniętą działalność społeczno-samorządową, co przyczyniało się do zjednywania coraz szerszej rzeszy członków Spółdzielni, których pod koniec 1956 r. było 2001 osób.
Działalność społeczno- samorządową Spółdzielnia prowadziła w następujących formach: amatorskiego zespołu teatralnego i muzycznego, biblioteki beletrystycznej i fachowej oraz świetlicy dla dzieci. Po 10 latach działalności Spółdzielnia prowadziła: 29 sklepów branży spożywczej i przemysłowej, 6 kiosków stałych i 4 sezonowe, 4 zakłady gastronomiczne stałe i 1 sezonowy na Zarabiu, masarnię wraz z ubojnią 2 piekarnie i ciastkarnię. Posiadała własny transport mechaniczny i konny, własną grupę remontową, magazyn rozdzielczy towarów, punkty usługowe w zakresie napraw odbiorników radiowych i wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa domowego.
Zatrudnienie w Spółdzielni w 1956 r. wynosiło 239 osób.
W latach następnych Spółdzielnia zwiększała swój potencjał gospodarczy. Powstała nowa piekarnia, masarnia, pawilon handlowy – „Chemik” oraz sklep na Zarabiu i 2 restauracje.
Do roku 1984 Spółdzielnia przechodziła szereg zmian organizacyjnych. Do tego też czasu była zrzeszona w Centralnym Związku Spółdzielczości Spożywców w Warszawie i w Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Krakowie, której stanowiła oddział w Myślenicach. Od 1984r. „Społem” PSS Myślenice działała jako jednostka samodzielna.
Przełomowym okresem dla Spółdzielni był czas przemian ustrojowych i wprowadzenie gospodarki rynkowej, kiedy to Spółdzielnia została zmuszona do oddania większości lokali handlowych i gastronomicznych w ręce właścicieli budynków. Decyzje te pociągnęły za sobą zmiany, które wpłynęły na ponad 10 letni okres dużych trudności ekonomicznych. W celu osiągnięcia równowagi finansowej następowało zbywanie części majątku trwałego Spółdzielni.
Przez ostatnie lata Spółdzielnia prowadziła swą działalność w oparciu o własną, skromną, lecz nowoczesną bazę lokalową. Modernizacja własnych lokali handlowych pozwoliła na powiększenie powierzchni sprzedaży, która swym standardem nie odbiega od powstających nowych placówek. Uregulowano wszelkie sprawy związane z prawem własności gruntów i obiektów. Część lokali znajdowała się w dzierżawie przynosząc korzyści materialne Spółdzielni.
Do niedawna Spółdzielnia zatrudniała 35 pracowników i 5 uczniów, zrzeszając 103 członków „Społem” PSS. Działalność Spółdzielni skupiona była na prowadzeniu dwóch sklepów spożywczych, sklepu gospodarstwa domowego, sklepu tekstylnego oraz chemicznego, ponadto funkcjonował Bar Mleczny.
Spółdzielnia współpracowała z Polską Siecią Handlową „POKUSA”.”
Aktualnie Spółdzielnia nie prowadzi żadnej działalności. Jest w stanie likwidacji.
Informacje: myslenice.spolem.org.pl
Zdjęcie Henryka Hermanowicza z archiwum Józefa Stanisława Błachuta
Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.
Perły Myślenic 124/24/2022
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS