Aniołowie biznesu co do zasady inwestują w projekty, które rozumieją i do których są w stanie wnieść wartość dodaną. Stąd też wybierane przez nich sektory i branże najczęściej pokrywają się z ich doświadczeniem, wiedzą i zainteresowaniami — wynika z raportu „Jak inwestują najlepsi aniołowie biznesu w Polsce? Polski rynek inwestycji anielskich w 2021 r.”, przygotowanego przez społeczność polskich aniołów biznesu COBIN Angels. Wśród przebadanych przez tę organizację aniołów, najwięcej z nich, bo aż 15 proc., zainteresowanych jest obszarem Zdrowie & Biotech, potem obszarem Fintech (9 proc.) i GreenTech, czyli zielonymi technologiami (7 proc.). Trochę inaczej wygląda to w przypadku inwestorów z całej Europy, gdzie największym zainteresowaniem cieszy się obszar Fintech (15 proc.) potem Zdrowie (11 proc.) i Enterprise Software (9 proc.).
Polscy aniołowie biznesu swoje inwestycje lokują na ogół inwestują na rodzimym rynku (43 proc. badanych) lub na niezbyt odległym, tak aby mogli mieć bliski kontakt ze swoimi inwestycjami oraz móc dostarczyć wartość dodaną w postaci kontaktów biznesowych czy ekspertyzy rynkowej. Aż 71 proc. z nich zainteresowanych jest start-upami, które są na etapie, na którym nie generują jeszcze przychodów, czyli posiadają MVP lub posiadają niepłacącą bazę klientów. Jak je wybierają? Intuicyjnie oceniają prezentację start-upu (70 proc. ankietowanych), a podobnie biznesplan start-upu (55 proc.). Przed decyzją o inwestycji szczególną uwagę poświęcają analizie historii założycieli, zgodności deklarowanych danych czy zabezpieczeniu wartości intelektualnej w spółce. To, czego oczekują od start-upu, to przede wszystkim pozytywnych reakcji na produkt wśród klientów oraz przedsiębiorczego doświadczenia u założycieli. W przypadku, gdy anioł biznesu zdecyduje się zainwestować w start-up, oprócz kapitału wnosi też znaczącą wartość dodaną do inwestycji, angażując się w jej rozwój poprzez wsparcie operacyjne, doradcze, kontakty lub ad-hoc, w zależności od potrzeb start-upu.
Co ważne, inwestycje anielskie często realizowane są w ramach koinwestycji z funduszami Venture Capital, które są w stanie zapewnić większy udział kapitału. Spośród 146 zrealizowanych w 2021 r. transakcji przez 11 polskich funduszy VC, aż 122 przeprowadzono z przynajmniej jednym aniołem biznesu, co stanowi średnio 86 proc. inwestycji zrealizowanych z aniołami biznesu. Udział funduszy w wartości rund w stosunku do udziału aniołów biznesu wahały się od 35 proc. do 90 proc. Sam polski rynek venture capital, mimo że jest bardzo młody, rozwija się bardzo szybko. Według raportu PFR Ventures & INOVO Venture Partners rok 2021 był rekordowy w całej historii tego segmentu. Wartość transakcji w ubiegłym roku wyniosła 3,62 mld zł, czyli więcej niż w latach 2019 i 2020 łącznie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS