A A+ A++

Jeżeli uznamy, że przeprowadzenie wyborów samorządowych w bardzo bliskim terminie wyborów parlamentarnych jest co najmniej niezmiernie trudne, to trzeba tą sprawę przeanalizować – powiedział we wtorek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że decyzje w tej sprawie muszą zapaść szybko.

O ewentualną zmianę terminu wyborów samorządowych prezes PiS został zapytany w rozmowie z Programem Trzecim Polskiego Radia.

“Można powiedzieć tak: konstytucyjnie jest dopuszczalne przedłużenie kadencji (samorządu – PAP) i to już raz miało miejsce, natomiast nie jest dopuszczalne jej skrócenie, czyli krótko mówiąc, jeżeli uznamy, że technicznie, a tak mówi też Państwowa Komisja Wyborcza, przeprowadzenie tych wyborów w bardzo bliskim terminie jest co najmniej niezmiernie trudne, to trzeba tą sprawę przeanalizować, ale ta analiza nie jest jeszcze w tej chwili zakończona. Nie chcę w żadnym razie twierdzić, że ta sprawa już jest w tej chwili zdecydowana” – powiedział Kaczyński.

Dodał, że decyzja w tej sprawie będzie musiała zapaść szybko i w “w pełnej współpracy” z prezydentem Andrzejem Dudą. “Proszę pamiętać, że w tych sprawach wyborczych nie można działać blisko wyborów” – zaznaczył prezes PiS.

Pytany o ewentualną zmianę ordynacji wyborczej do Sejmu (100 okręgów wyborczych zamiast obecnych 41), Kaczyński przyznał, że są różne pomysły i projekty, natomiast – jak zastrzegł – “w żadnym wypadku nie ma w tej kwestii decyzji”.

“Jeżeli chodzi o sto okręgów wyborczych, to zgodnie z obecnie obowiązującym Kodeksem wyborczym, takie wybory byłyby przeprowadzone, tyle tylko, że w każdym z tych okręgów wyborczych wybierano by odpowiednią do jego liczebności (liczbę posłów – PAP) (…) W małych okręgach wybierałoby się ich dużo mniej, a w większych znacznie więcej, ale byłyby to liczby generalnie rzecz biorąc dużo mniejsze niż w tych obecnych okręgach, których jest 41” – tłumaczył prezes PiS.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku). 

***
Obecnie powiat limanowski leży w okręgu wyborczym wraz z powiatem nowosądeckim, gorlickim, nowotarskim, tatrzańskim i miastem Nowy Sącz. Jeśli doszłoby do zmiany liczby okręgów, wszystko wskazuje na to, że okręg nowosądecki zostanie podzielony na dwa. Powiat limanowski byłby w okręgu wraz z powiatem nowotarskim i tatrzańskim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolska: Zespół pojazdów zatrzymany na S5. Prawie dwa razy cięższy niż powinien!
Następny artykułBunkry w rejestrze zabytków