A A+ A++

Inflacja zjada oszczędności. Banki nie spieszą się z podnoszeniem oprocentowania lokat, waluty są nieprzewidywalne, rynek mieszkaniowy jest bardzo niepewny, a giełda wymaga szerokiej wiedzy i żyłki do ryzyka. Jak więc ratować oszczędności przed inflacją? Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Rodzinne Inwestycje przez Kantar, wg 60 proc. Polaków w czasie niepewności gospodarczej opłaca się inwestować w nieruchomości gruntowe i działki.

Autor: housemarket.pl 14 czerwca 2022 08:23

  • Z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Rodzinne Inwestycje przez Kantar wynika, że 51 proc. respondentów wskazuje, iż selekcja i wybór odpowiednich gruntów/lokalizacji, stanowią największe ryzyko związane z inwestowaniem w grunty.
  • Nie wszędzie ceny ziemi rosną jednakowo, a łatwo kupić tanio działkę, obok której w przyszłości np. zaplanowano oczyszczalnię ścieków.
  • Inwestując w działkę lub grunt warto brać pod uwagę tereny, które dopiero się rozwijają, a wraz z ich rozwojem, rośnie cena ziemi.

Wybierając grunt, który planujemy kupić, powinniśmy zwrócić uwagę na region, w którym chcemy zainwestować.

– Wzrost procentowy średnich cen ofertowych działek budowlanych w województwie warmińsko-mazurskim był ponad 4-krotny w stosunku do procentowego wzrostu cen ofertowych działek budowlanych województwa mazowieckiego. To pokazuje, że warto brać pod uwagę tereny, które dopiero się rozwijają, a wraz z ich rozwojem, rośnie cena ziemi – zwraca uwagę Dariusz Seges, dyrektor departamentu Inwestycji i Rozwoju Rodzinnych Inwestycji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na atrakcyjność działki, a więc większy potencjał do sprzedania jej w dobrej cenie w przyszłości, wpływa także otoczenie gruntów. Lokalizacja z łatwym dostępem do linii wody, w której otoczeniu powstają atrakcje turystyczne,  infrastruktura wypoczynkowo-rekreacyjna oraz komunikacyjna sprawią, że w przyszłości naszą ziemię dużo łatwiej będzie sprzedać.

Wybraliśmy już miejsce, mamy upatrzony teren, a nawet działkę. W zależności od tego, czego oczekujemy od naszej ziemi – czy chcemy  kupić działkę: rolną z możliwością odrolnienia, rekreacyjną czy też budowlaną, zwróćmy uwagę, czy upatrzona przez nas działka jest uzbrojona, czyli czy posiada przyłącza do niezbędnych mediów, takich jak: prąd, woda, gaz.

Rozważając zakup działki powinniśmy zweryfikować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Plan Zagospodarowania Przestrzennego pokarze, gdzie co może powstać na danym terenie i na jakich warunkach.

– Zobaczmy też, jakie obiekty planowane są w okolicy, czy np. za 2 lata nie powstanie głośna fabryka. Sprawdźmy, jak przebiega lub przebiegać będzie infrastruktura: np. jeśli nie ma wodociągu i kanalizacji, to kiedy zostaną one zrealizowane – podkreśla Dariusz Seges.

Działka ma większą wartość, jeśli można na niej np. wybudować dom. Nie każdy teren jednak umożliwia taką inwestycję. Należy sprawdzić m.in. czy obszar nie jest chroniony przyrodniczo lub nie jest obszarem zagrożonym powodzią.

Koniecznie też zweryfikujmy, czy właściciel ma do ziemi pełne prawo. Upewnijmy się, czy posiada ona księgę wieczystą i nie ciąży na niej hipoteka.

Istotną kwestią jest też dostęp do drogi publicznej. Jeśli go nie ma, dowiedzmy się, na jakich warunkach będzie można go uzyskać.

Każdy zakup powinien zostać przypieczętowany umową kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Sprzedający musi też zaświadczyć, że stan nieruchomości jest w pełni zgodny z przepisami księgi wieczystej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtwartość w amerykańskim stylu
Następny artykułEnemy of the State PC, PS5, XSX